Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Boss Virus
Boss Virus
15K UP
Üye
0

sizce insanlar doğuştan mı bencildir?

1,639 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Emre Adıyaman
Felsefe Sever

Cevaplanması zor bir soru. Sanırım yeni doğmuş bebekleri gözlemleyerek bir sonuca varılabilir. Ancak onlar da kendi çevrelerini gözlemlemek dışında kayda değer bir davranış sergilemiyor/sergileyemiyor. Yürümeye başladıklarında bile merakları doğrultusunda deney ve gözlemlerde bulunuyorlar. Bu da insan doğasının başlangıçta deney ve gözlemde bulunma dışındaki bir davranışı tetiklemediğini gösterir. Belki organizmanın varlığını sürdürme konusundaki isteği insanın doğası gereği bencil olduğunu düşündürtebilir. Ancak bu istek de çevreye dönük deney ve gözlemler sonucu elde edilen bilgiler olmadan insanı belli bir davranış konusunda harekete geçirmez. Söz gelimi doğduğu günden beri otçul beslenme düzenine sahip bir insan etin de bir besin olduğunu ve insan vücudunun da et olduğunu bilmiyorsa aç kaldığı takdirde arkadaşını öldürüp onu yemeye çalışmayacaktır. Dolayısıyla salt beslenme isteği arkadaşının varlığına son vermesi konusunda onu harekete geçirmeyecektir. Öbür yandan otçul beslenme düzenine sahip iki arkadaş aç kaldıklarında, ortada yiyebilecekleri bir besin varsa, onu nasıl paylaşacak? Bu soru belki insan doğasına ilişkin bir fikir verebilir. Ancak iki arkadaşın o güne kadar edindikleri bilgiler davranışlarına etki etmeyecek mi? Yahut ne kadar etki edecek? Sonradan kazanılan herhangi bir bilgilerinin olmadığını, sadece ortada olanı yiyebilecekleri bilgisine ve aç oldukları hissine sahip olduklarını düşünecek olursak, davranışları ne olacak? İkisi de hiç şüphesiz ortadaki besine hamle yapacak. Peki birbirlerinin farkına vardıklarında ne yapacaklar? Açlık hissi karşıdaki organizmanın besini bitirme korkusunu tetikleyebilir. Ancak tetiklemeyebilir de. Bu şekilde kontrollü bir deney yapılması da çok güç. O yüzden başta da belirttiğim gibi cevabına ulaşması çok zor bir soru. Kanaatim biyolojik doğasının insana belli hisleri ve bunun sonucunda belli güdüleri kazandırdığı. Bu his ve güdülerin ise sosyal yolla edindiği bilgiler aracılığıyla davranışlarını yönlendirdiği.

546 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close