Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Sinek ve türevleri çok uzun yıllardır camların varlığını neden hala öğrenemediler. Öğrenmeleri gerekmez mi?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Aslında camların varlığını öğrenememelerinin nedeni Dünya'yı nasıl görüp etkileşimde bulunduklarıdır. Böcekler (veya sinekler), uçarken çevrelerini tarayıp görüntüyü süper bilgisayarlarla (beyin) inceledikleri trilyonlarca piksele dönüştüremezler. Bir çok hayvan (insan da dahil) etraflarına bakar ve onları bir şekilde isimlendirip nesillerce aktarıp onların ne olduğunu anlar. Bir şempanze masanın ne olduğunu anladıktan sonra eğer masa ters çevrilirse bunun farklı bir nesne olduğunu düşünmez masanın farklı bir rotasyonda ki hali olduğunu düşünür ama böcek gibi küçük canlılar böyle yapamaz. Bunun yerine, böceklerin beyinleri "sinir ağları"ndan, düşmanla dolu bir dünyada nasıl dolaşması gerektiğini o dünyaya çarparak yavaş yavaş öğrenen öğrenme makinelerinden meydana gelmektedir. Yani bir sinek odada dolaşıp etrafında ki nesnelere isim takmaz/takamaz çünkü bunları depolayacak bir beyinleri yoktur o yüzden düşmanlarla dolu bir dünyada etrafa çarparak yollarını ve yemeklerini bulurlar. Bu canlılar daha ağaç veya türevi basit nesnelerin bile ne olduğunu anlayamazken, gelip de saydam bir nesne gösterildiğinde ne olduğunu anlamasını pek bekleyemeyiz. İnsan gibi üst düzey bir hayvan bile (sinek/böceklerle karşılaştırdığımızda) ara sıra camların azizliğine uğrayabiliyor.

Sonuç olarak; böcekler hayatta kalmak için etrafında ki nesnelerin ne olduğunu umursamaz bunun yerine deneme yanılma yöntemiyle çarparak yol bulurlar. Dolayısıyla basit nesnelerin bile ne olduğunu umursamayan bu canlılar gelip de saydam bir cam için beyinlerini harcamak zorunda kalmazlar.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Olanaksızın Fiziği-PDF Syf. 130-131
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim ve barışın, cehalet ve savaşa üstün geleceğine inanıyorum. Ülkeler bir gün yok etmek için değil, üretmek için birleşecek. Gelecek, insan acısını dindirenlerin olacak.”
Louis Pasteur