Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Enes Kayhan
Enes Kayhan
3,211 UP
Üye
6

Sıfırın sıfırıncı kuvveti tanımsız mıdır? Neden?

1,582 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Alper Alp
Alper Alp
5K UP
Öğrenciyim

Hemen kısa bir örnek ile açıklayayım:

11=1, Bunu hepimiz biliyoruz peki git gide 00 ' a yaklaşalım ve görelim

Tüm Reklamları Kapat

0.90.9 = 0.909

0.80.8=0.836

Tüm Reklamları Kapat

0.60.6=0.736

0.50.5=0.707

0.40.4=0.693 , Bu noktada işte 0'a gidiyor gibi düşünebilirsiniz ama yanılmayın. 0'a yaklaşmaya devam edelim.

0.30.3=0.696

0.20.2=0.729

0.10.1=0.793

Gidişat tersine dönmeye başladı ama bunla yetinemeyiz 00 'a daha da yaklaşmalıyız.

0.050.05=0.860

Tüm Reklamları Kapat

0.020.02=0.924

0.010.01=0.954

0.0010.001=0.993

Garip şekilde şimdi de 1'e yaklaşmaya başladı devam edelim:

Tüm Reklamları Kapat

0.00010.0001 = 0.99907939

Görüldüğü üzere git gide 1'e yaklaşıyoruz fakat hiçbir zaman 1'e varamıyoruz. Burada işin içine limit kavramı giriyor. Hiçbir zaman 1'e varamadığımız için 00 tanımsız olarak kabul edilir.

299 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Eddie Woo. What Is 0 To The Power Of 0?. (25 Haziran 2014). Alındığı Tarih: 9 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 2. Wikipedia, et al. Zero To The Power Of Zero. (8 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 9 Ocak 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
10
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Soner Albayrak
Fizik doktoruyum

Tanımsız olmak zorunda değil, 1 olarak da alabiliriz. Bu ifadesi ile ne kastettiğimize bağlı, şu bağlantıda benzer bir soruda detaylıca açıkladım: https://evrimagaci.org/a/27237 (karater sınırı için ekleme)

Kaynaklar

 1. S. Albayrak. Cevap. Alındığı Tarih: 21 Aralık 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Enes Çam
Ögrenciyim. Ankarada bir lisede eğitim görüyorum.

Cebir ve kombinatorikte genellikle sonucun sıfırın sıfırıncı kuvveti 1 olduğu kabul edilirken, analizde sonuç belirsiz olarak gösterilir. Matematikte "0" gizemlerle dolu bir sayıdır. Asal değildir, negatif veya pozitif değildir, başlangıcı ve nötr bölgeyi temsil eder. Tüm bunların sebebi kesin olarak bilinmiyorken, sıfırın sıfırıncı kuvveti'nin neden belirsiz oldugu da kesin olarak bilinmiyor.

168 görüntülenme

Kaynaklar

 1. John Matson. The Origin Of Zero. (21 Ağustos 2009). Alındığı Tarih: 9 Ocak 2022. Alındığı Yer: Scientific American | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close