Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Sıcak su kaç kaloridir?

internette baktığımda sıcak suyun kalorisi sıfır gözüküyor. Fakat biraz da olsa kalori içermesi gerekmez mi sonuçta içinde bir iç enerjsi yok mudur? yine aynı şekilde böyle düşünülürse soğuk suyun da kalorisininin negatif olması mı gerekir?
295 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlhan Taşlı
Fizik İle İlgilenen

Tanımından yola çıkarsak: Kalori, atmosfer basıncında 1 gram suyun sıcaklığını 1 °C artırmak için gerekli olan enerji miktarıdır ve "cal" ile ifade edilir, Kcal veya (Cal) ise kilokaloridir ve bir kilogram suyun sıcaklığını 1 °C artırmak için gerekli olan enerjidir. Tanıma göre suyun ısısını yükseltmek suda kalori olduğu anlamına gelmiyor, sadece o ısıya ulaşmak için gerekli enerji miktarını gösteriyor.

Bu arada yiyeceklerin kalorisini hesaplamada en bilindik ve yaygın yöntem bomba kalorimetresidir. Bu yönteme göre tüketilecek gıda (ambalajlarda genelde ifade edilen 100 gram tercih edilir) bir kalorimetre cihazında etrafında su olacak şekilde iyice ısıtılır ve yakılır, yanan gıdanın etrafındaki suyu ne kadar ısıttığı ölçülür, diyelim 1 kilogram suyu yaklaşık 60 derece ısıtmış ise o yiyeceğin 100 gramında 60 Kcal (kilokalori) olduğu anlaşılır.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. J. Fantozzi, et al. How Calories Are Calculated: The Science Behind Your Food. (30 Kasım 2021). Alındığı Tarih: 11 Mayıs 2024. Alındığı Yer: LiveScience | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Zeynep Ada Coşkun
Okuldaki araştırma deneyimim

Sıcak suyun kalorisi, suyu oluşturan moleküllerin sıcaklığına bağlıdır. Genellikle sıcak suyun kalorisi çok düşüktür ve ihmal edilebilir seviyededir.

Örnekler:

1 litre 50°C sıcak su yaklaşık 50 kalori içerir.

Tüm Reklamları Kapat

1 litre 70°C sıcak su yaklaşık 70 kalori içerir.

1 litre 90°C sıcak su yaklaşık 90 kalori içerir.

Yani suyun sıcaklık derecesi arttıkça, içindeki ısı enerjisinden dolayı kalori miktarı da biraz artmaktadır. Ancak söz konusu miktarlar oldukça düşüktür ve genel olarak sıcak suyun kalorisi ihmal edilebilir düzeydedir.

Kaynak-monica [1]

Kaynaklar

 1. A. Einstein. (2013). Fiziğin Evrimi. ISBN: 9786053312666. Yayınevi: Evrensel Basım Yayın.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close