Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Sherlock'un hafıza sarayı yani Method of Loci'yi birbirinden farklı iki konu için yaparken aynı yeri mi kullanmalıyız? Nasıl aynı yeri kullanırız?

yani şu, ben kimyada elementleri ezberlemek için içinde oturduğum evi kullandım, biyolojideki organelleri ezberlemek için de öğrenim gördüğüm okulu mu kullanmalıyım? yani nereyi neyi hatırlamak için kullandık, bunları hatırlar mıyız, bunlar birbirine karışmaz mı? çok merak ediyorum.
481 görüntülenme
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
A- Om
A- Om
2,657 UP
Zihin Sarayına Yıllarını Vermiş Bir Uzaylı

Zihin Sarayı dediğimiz olay yöntemi belli olup uygulaması tamamen kişiden kişiye değişen bir kullanıma sahip. Genel anlamda 2 ana kullanıma bakıyor;

1)Hafızanızda çok kuvvetli olan, net ve detaylı hatırladığınız yerleri kullanmak (çocukluk anıları yaygındır)

Tüm Reklamları Kapat

2)Rahat hissettiğiniz tamamen hayali yeni bir tasarım yaratıp onun üzerinde çalışmak

1.yönetimi kullandığınızı varsayarsak, bu kullandığınız alan ne kadar geniş, ne kadar detaylı, kaç farklı konuyu oraya bağlamanızı kaldırabilir gibi sorular çıkar karşımıza. Bunların cevapları ise tamamen yöntemi kullanan kişide bitiyor. Elbette ki farklı birden fazla konuyu aynı “saray” içine yerleştirebilirsiniz. Bu, onların birbirine karışmasına yol aça da bilir açmaya da bilir. Konu tamamen kurduğunuz bağlantılarla alakalı. Açıklama verdiğiniz örnekteki gibi elbette başka yerler de kullanabilirsiniz fakat dikkat etmeniz gereken nokta bilgiyi ne kadar iyi yerleştirdiğiniz veya yerleştirdiğiniz yeri ne kadar iyi bildiğiniz. Bu yüzden genel anlamda birden fazla yer kullanımı pek önerilen bir durum değil çünkü bir zaman sonra sayıları artarak biriken bu yerler hatırlaması zor olacağından içindeki bilgilerle beraber çökecektir. Fakat birkaç farklı konu için veya kısa süreli kullanım (sınav geçme) için gayet makul.

Tüm Reklamları Kapat

2.yöntemi ele alacak olursak aklınızda sizin tasarladığınız “saray” detayları ve boyutu ya da kapasitesi gereği tamamen sizin elinizde olduğundan genişletmesi ve farklı konular yerleştirmesi bir nebze daha kolay. Bu yöntemdeki sıkıntı ise kişinin kendi tasarladığı yerde çok fazla zihinsel zaman geçirmiyor olması ve zamanla detayların unutuluyor ya da farkında olmadan değiştiriliyor olması, sonuçta ortada somut herhangi bir şey yok.

Yukarıdakilerin hepsi bizi, kısa süreli kullanımlara biraz daha uygun, 1.yönteme benzeyen bir başka yönteme getiriyor; şu an içinde bulunduğunuz her gün kullandığınız odayı ve evi kullanmak. Böylece etrafınıza her baktığınızda yerleştirdiğiniz bilgileri somut olarak görmeniz mümkün.

Kısacası, durumunuz acilse ve hemen sonuç almanız gerekiyorsa son yöntemi uygulayabilirsiniz. Aksi halde uzun vadeli bir tecrübe istiyorsanız 2.yöntemi öneririm. Hem daha eğlenceli :)

Bulanık bir cevap ama fazla esnek bir konu, umarım yardımı olmuştur.

155 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Bilinmiyor. Method Of Loci. (5 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 5 Ekim 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 2. Bilinmiyor. Rhetorica Ad Herennium. (5 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 5 Ekim 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 3. Bilinmiyor. Liberal Arts Education. (5 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 5 Ekim 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 4. Bilinmiyor. The Art Of Memory. (5 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 5 Ekim 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close