Sorulara Dön
2
Varsayımsal & Hipotetik

Sherlock'un hafıza sarayı yani method of loci'yi birbirinden farklı iki konu için yaparken aynı yeri mi kullanmalıyız? Nasıl aynı yeri kullanırız?

Yani şu, ben kimyada elementleri ezberlemek için içinde oturduğum evi kullandım, biyolojideki organelleri ezberlemek için de öğrenim gördüğüm okulu mu kullanmalıyım? Yani nereyi neyi hatırlamak için kullandık, bunları hatırlar mıyız, bunlar birbirine karışmaz mı? Çok merak ediyorum.

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Zihin Sarayı dediğimiz olay yöntemi belli olup uygulaması tamamen kişiden kişiye değişen bir kullanıma sahip. Genel anlamda 2 ana kullanıma bakıyor;

1)Hafızanızda çok kuvvetli olan, net ve detaylı hatırladığınız yerleri kullanmak (çocukluk anıları yaygındır)

2)Rahat hissettiğiniz tamamen hayali yeni bir tasarım yaratıp onun üzerinde çalışmak

1.yönetimi kullandığınızı varsayarsak, bu kullandığınız alan ne kadar geniş, ne kadar detaylı, kaç farklı konuyu oraya bağlamanızı kaldırabilir gibi sorular çıkar karşımıza. Bunların cevapları ise tamamen yöntemi kullanan kişide bitiyor. Elbette ki farklı birden fazla konuyu aynı “saray” içine yerleştirebilirsiniz. Bu, onların birbirine karışmasına yol aça da bilir açmaya da bilir. Konu tamamen kurduğunuz bağlantılarla alakalı. Açıklama verdiğiniz örnekteki gibi elbette başka yerler de kullanabilirsiniz fakat dikkat etmeniz gereken nokta bilgiyi ne kadar iyi yerleştirdiğiniz veya yerleştirdiğiniz yeri ne kadar iyi bildiğiniz. Bu yüzden genel anlamda birden fazla yer kullanımı pek önerilen bir durum değil çünkü bir zaman sonra sayıları artarak biriken bu yerler hatırlaması zor olacağından içindeki bilgilerle beraber çökecektir. Fakat birkaç farklı konu için veya kısa süreli kullanım (sınav geçme) için gayet makul.

2.yöntemi ele alacak olursak aklınızda sizin tasarladığınız “saray” detayları ve boyutu ya da kapasitesi gereği tamamen sizin elinizde olduğundan genişletmesi ve farklı konular yerleştirmesi bir nebze daha kolay. Bu yöntemdeki sıkıntı ise kişinin kendi tasarladığı yerde çok fazla zihinsel zaman geçirmiyor olması ve zamanla detayların unutuluyor ya da farkında olmadan değiştiriliyor olması, sonuçta ortada somut herhangi bir şey yok.

Yukarıdakilerin hepsi bizi, kısa süreli kullanımlara biraz daha uygun, 1.yönteme benzeyen bir başka yönteme getiriyor; şu an içinde bulunduğunuz her gün kullandığınız odayı ve evi kullanmak. Böylece etrafınıza her baktığınızda yerleştirdiğiniz bilgileri somut olarak görmeniz mümkün.

Kısacası, durumunuz acilse ve hemen sonuç almanız gerekiyorsa son yöntemi uygulayabilirsiniz. Aksi halde uzun vadeli bir tecrübe istiyorsanız 2.yöntemi öneririm. Hem daha eğlenceli :)

Bulanık bir cevap ama fazla esnek bir konu, umarım yardımı olmuştur.

129 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın