Paylaşım Yap
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Sevdiğimiz insanları öpmenin evrimsel bir açıklaması var mıdır?

635 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Aysu Aydın
Aysu Aydın
28K UP
moleküler biyoloji ve genetik öğrencisi

Günümüzde, insanların neden öpüştüğüne dair kabul gören en yaygın teori; öpüşürüz çünkü öpüşme; kaliteli bir çiftleşme ortaya çıkarmamıza yardımcı olur. Kabaca sosyal bağları geliştirmek, birbirimizi rahatlatmak için de sevdiklerimizi öperiz.

Bazıları bu davranışın; insansı atalarımızdan kalan öğrenilmiş bir davranış olduğunu söylüyorlar. Geçmişe gidersek, anneler yiyeceği çiğneyerek, ağız yoluyla henüz dişleri olmayan bebeklerine veriyor olabilirler. Bebekler diş çıkardıklarında, anneler onları rahatlatmak için dudaklarıyla bebeklerinin yanaklarına baskı yapıyor olabilirler. Bütün insanların öpme davranışını göstermediği gerçekliğini göz önüne alırsak, öpmenin içgüdüsel bir davranıştan ziyade öğrenilmiş bir davranış olduğu düşüncesi daha desteklenebilir bir yaklaşım gibi gözüküyor. Çünkü antropologların söylediğine göre, yeryüzünde bu davranışı hiç göstermeyen kabileler var.

Konuyla ilgili oldukça açıklayıcı ve güzel iki yazıyı kaynaklarda bulabilirsiniz.[1][2]

Tüm Reklamları Kapat

105 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Mert Karagözoğlu. Öpüşmenin Evrim Tarihi: Neden Öpüşürüz? Dudaktan Öpüşmek Neden Önemlidir?. Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. Gürkan Akçay. Neden Öpüşürüz?. Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2022. Alındığı Yer: BilimFili | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Görkemli Mareşal
Araştırmacı

Oksitosin gibi çift aralarında bağ kurmaya yarayan nörobiyolojik etkenler neden olmaktadır. Oksitosin (kısaca OXT) bağ kurmada etkilidir, olumlu duygular yaratır. Partner seçimi son derece etkileyen bir etkendir.[1]Aşk dediğimiz yaşamsal tepke genelde olumlu duygular yaratan cinsel eylemler toplamıdır. Bu durumda öpmek bir nevi sevgi gösterisi ya da bir cinsel yaklaşım amacı güden evrimsel bir düzenek olabilir.

Kaynaklar

 1. www.pnas.org. Oxytocin Enhances Brain Reward System Responses In Men Viewing The Face Of Their Female Partner. (25 Kasım 2013). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2022. Alındığı Yer: www.pnas.org | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close