Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hasan Emer
Hasan Emer
4,905 UP
Üye
1

Seçimlerde iki adayın %50 oy almasının ihtimali nasıl hesaplanabilir?

50 milyon seçmen üzerinde 2 adayın oyları yarı yarıya yani 25 milyon bir aday 25 milyon bir aday olacak şekilde almasının olasılığı kaçtır?
540 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Hilmi Türker Oğuz
Öğrenci

Bunu aşağıda şöyle açıklayabiliriz :

Biri 0 oy alsa diğeri 50 milyon alır.

Biri 1 oy alsa diğeri 49.999.999 oy alır.

Tüm Reklamları Kapat

Bu durum böyle giderse :

Biri 50 milyon oy alır diğeri 0 oy

Yani bu durumda ikisininde 25 milyon oy alma ihtimali teorik olarak 1÷50.000.001 olur.

Bu şekilde düşündüğümüzde iki adayın eşit oy alma ihtimalini 1÷n+1 diyebiliriz.

( n = seçmen sayısı )

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ömer Eroğlu
Matematik seven bir hekim

Bu soruyu cevaplandırmaya çalışırken oy kullanan kişi sayısını 50 milyon, oy kullanan kişilerin de her bir adaya oy atma ihtimalini eşit, yani %50 kabul ettim.

Yazı tura oynuyorum. Parayı hep çift sayılarda atıyorum. En az 2 kere atıyorum. Yazı tura miktarının eşit gelme olasılığı kaç olur desek bizim soruya benzer olur. 2 kere atsam bu ihtimal 1/2 olur. 4 kere atsam 6/16 olur. 6 kere atsam 20/64. Yani parayı kaç kere atıyorsam onun yarısının T gelmesini istiyorum(Mantıken diğer yarısı yazı olacak). Kombinasyon hesabı yapıyorum. C(olay sayısı, olay sayısının yarısı)/tüm olasılık. Yani 8 kere atsaydim C(8,4)/256=0,2734375 olurdu.

Gelelim bizim soruya. 50 milyon kişiden 25 milyonunun oyunun aynı olması. Bunun için C(5000000,25000000)/2^50000000

Tüm Reklamları Kapat

Bu da yaklaşık 0.000112837916.... yapıyor.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close