Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Savaşlar İnsanlık Suçu Mu?

Savaşlar olmak zorunda mıdır? Eğer olmak zorundaysa hep ezilen kesimin ve halkın öne atılarak, zengin ve güç sahibi kesimin kazanması ne kadar doğrudur. Bu insanlık suçu değildir de nedir?
402 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Esat Kudret
Esat Kudret
112K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

5N1K (Ne, Nerede, Ne Zaman, Nasıl, Neden, Kim)

Her savaş kuşkusuz ölüm ve yıkım getirir. Yalnız bu gibi sorular tek başlarına bizi bir yere götürmez. Bu nedenle 5N1K şarttır. Yani birkaç soru daha sormak gerekir.

Bazen öyle zamanlar olur ki size saldıran size kendinizi savunmak ve ölümcül bir savaşın içine girmek dışında bir seçenek bırakmaz. Ulusal kurtuluş savaşları böyledir.

Tüm Reklamları Kapat

Emperyalizm tüm gücü ile ve haksız olarak kendine ait olmayan bir coğrafyada ve sırf emperyal gücüne güvenerek , dünyayı kendi haksız ve bencil emelleri doğrultusunda dizayn etmeye çalışmıştır.

Burada sizin karşı durmamanız hem yaşamın olağan akışına aykırıdır hem de peşinen esareti kabullenmektir. Bu yüzden her ne kadar ölüm ve yıkım getirse de böylesi bir savaşın tarafı olmak zorundasınızdır. Burada insanlık suçunun müsebbibi saldırganın kendisidir.

Bu durum sınıf savaşları için de geçerlidir. Çünkü orada da sırf egemen olduğu için birileri her bir şeyi kendilerine hak görüp sizin yarattığınız bütün maddi ve manevi değerlerin üstünde ve sizi ölüme mahkum edercesine tepinmekte ve size ya bunu reddetme ya da koşulsuz biatı ve esareti dayatmaktadır.

Nitekim uluslararası hukuk ve insanlığın bugüne değin getirdiği ahlaki ve vicdani değerler, bu duruma meşru müdafaa demektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Yani normal koşullarda suç sayılan bir şey eğer sizin kendinizi ve haklı olarak bir saldırı karşısında ve başka bir seçeneğiniz kalmayacak şekilde savunmaya zorlamanın bir sonucu ise, orada bir suçtan bahsedilemez.

Bu durum sadece savaşlar için değil kişisel durumlar için de geçerlidir.

Bunun dışında kalan, ister ısmarlama (uzun yıllar Ortadoğu coğrafyasında olduğu üzere) ister vekalet (11 yıldır Suriye’de emperyalizmin yaptığı üzere ve başka aparatlar kullanarak) ister halkı birbirine düşürerek (iç savaş) ister doğrudan saldırarak ( 1. Ve 2. Emperyalist paylaşım savaşlarında olduğu gibi) çıkarılan bütün savaşlar, sadece savaş olduğu için değil aynı zamanda ve gerçek anlamı saldırganlık olduğu için de insanlık suçudur.

Ancak ne yazık ki bugün BM adını verdiğimiz çatı aynı zamanda 5 daimi emperyalist ülkenin tekeline tabi ve bu yüzden aslında insanlık suçu sayılabilecek nice savaşlar-saldırganlıklar olağan görülebilmektedir. Oysa hepsi, tartışmaya yer vermeyecek denli, aleni birer insanlık suçudur.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close