Sorulara Dön
2
Bilimkurgu & Fantastik

Sanal gerçeklik beynin içinde gerçekleşebilir mi?

Nöronlara zarar vermeden etki eden bi teknoloji yapılabilir mi? Yapılırsa sanal gerçeklik rüyasal olarak tıpkı inception filminde olduğu gibi mümkün olabilir mi? Bu mümkün olduğunda kişi sanal gerçeklik ortamında kötü bir şey yaşarsa fiziksel olarak bi etki oluşur mu?

Sanal gerçeklik beynin içinde gerçekleşebilir mi?
1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bir insanın görme süreci en temel olarak, gözlere gelen ışık değişimlerinin beynin ilgili bölümüne iletilmesi ve işlenmesi olarak tanımlanabilir. Buna göre görmemizi sağlayan gözlerin dışında daha önemli olan unsur beyne iletilen sinyallerdir. Beyne iletilen sinyaller nöronlara zarar verip vermeyeceğini yapana ve hatta yaptıktan sonra kullanıp zaman geçene kadar bilemeyiz. Bildiğimiz şey ise insan vücudun duyduğu tüm duyulara bağımsız olarak tepki verebilmesi. Hiç bir ses, koku, görüntü olmadan yalnızca dokunmanın algılanmasına bağlı olarak beyinde bir tepki verilir. Bunun yanında diğer duyular da bulunursa tepki ona göre çeşitlenir ve ayrışır. Zaten sanal gerçeklik gözlükleri ile de bunun olduğunu ve insan vücudunun görüntülere göre tepki verdiğini biliyoruz. Örneğin Portekiz'de yapılan bir araştırmaya göre [1] sanal gerçeklik gözlüklerinde yılan ve örümcek gösterilmesi durumunda beynin diğer durumlara göre daha olumsuz tepkilerde bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna göre beyin yalnızca gördüklerine dayanarak da tepki veriyor denebilir. Sözü edilen sanal gerçeklikte ise tüm duyuların tıpkı görme duyusu gibi beyinde algılandığı noktalara doğrudan erişmesi. Buna göre diğer tüm gerçek duyularımızı durdurmak yoluyla yani gözümüzü kapatmak, kulağımızı tıkamak vb. yöntemlerle yalnızca sanal gerçekliğin içinde bulunabiliriz. Diğer duyular olmadığında vücuttaki tüm duyular sanal duyulardan geleceğine göre vücuttaki tüm fiziksel değişimleri bu duyular yönetecek demektir.

Tüm bunlarla birlikte asıl soru şu olmalıdır: gerçekten tüm gerçek duyularımızı durdurabilir miyiz? Çünkü bu yapılmazsa sanal duyularla gerçekler birbirine karışabilir. Bu durumun ne gibi sonuçlar doğuracağı ise öngörülemez. Öyle sanıyorum ki en iyi olasılıkla bile durduramayacağımız bir gerçek duyumuz var: Yerçekimi. Üzerimizdeki kütle çekim etkisini yok edemiyoruz. Bunu beyinde yok etmenin bir yolu var mı bilmiyorum. Buna göre sanal gerçeklikte asıl ulaşmak isteyeceğimiz adrenalin dolu deneyimlere ulaşamayız. Ancak bunu da kişisel deneyimlerimizden biliyoruz ki bir bilgisayar ekranından birinci kişi görünümünde rollercoaster deneyimi izlemek bile bizde bu kütle çekim etkisinden bağımsız duygular oluşturabiliyor. Buradan hareketle akla gelen şey, diğer duyuların birbirini tamamlaması durumunda (hatta yalnızca baskın bir görme duyusuyla bile) beynin gerçekliği görmezden gelebiliyor olması. Demek ki tüm duyuları ele almak yerine en baskın duyuları ele alarak sanal bir gerçeklik yaratabiliriz. Bunun fiziksel etki oluşturduğunu da aynı rollercoaster örenğinde göbeğimizde oluşan düşme hissi ile açıklayabiliriz sanırım.

*Kaynakçada yalnızca yayının editörü belirtilmiştir.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın