Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Sağlıklı bir bireyin toplu taşımada maske kullanımı koruyucu mudur?

Maskenin hasta olmayan bireyler için koruyuculuğu konusunda farklı görüşlerin olduğunu biliyoruz. Toplu taşıma kullanması gereken sağlıklı bir bireyin maske takması çevresindeki hastalardan, özellikle asemptomatik hastalardan, korunması açısından etkili bir yol olamaz mı? (maskenin hijyen kurallarına göre doğru takıldığı varsayılırsa)

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Enfekte bireyin bulunma ihtimali sözkonusu olduğu sürece, doğru kullanılan maske, olası enfekte risklerini engeller. Zorunlu olarak başka insanlarla bir arada bulunan bir kişi, enfekte olup bundan haberi olmayan olası kişilerin enfeksiyon risklerinden korunacaktır.

Bir haber yayınında, Çinde yapılmış bir araştırma yayınlandı. Buna göre, bir otobüs yolculuğunda en önde oturan enfekte bir yolcunun, hastalığı en arkadaki sağlıklı yolcuya bulaştırdığı görülmüştür. Kapalı alanda enfeksiyon riski artar demek oluyor. Aynı yolculukta, maske takan ve takmayan yolcular bulunmakta. Bunlardan maske takanlar korunmuş, takmayanlar enfekte olmuştur. Araca yarım saat sonra binen bir kişinin de enfekte olması, kapalı alan riskini gözler önüne seriyor. Yani toplu taşıma eşittir kapalı alan, eşittir risk. Ve maske böyle durumlarda koruyucu göreve sahip.

Bildiğimiz kadarıyla halen kontrol dışı biçimde yayılmadı ülkemizde. Ancak çeşitli nedenlerle enfeksiyon kapıp bundan haberi olmayan kişilerin olabileceğini düşünmek zorundayız. Bir süre önlem almak, hem kendimiz hem bizim dışımızdaki insanlar açısından önemli ve gerekli.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji fizik değildir; çünkü organizmalar fazlasıyla karmaşık fiziksel nesnelerdir. Sosyoloji de biyoloji değildir; çünkü insan toplumları özfarkındalığa sahip organizmalardan oluşur.”
Richard Lewontin
Geri Bildirim Gönder