Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
5

Rüyalarımız aslında çoklu evrenler teorisini kanıtlar nitelikte olup diğer evrenler olabilir mi?

Birkaç gün öncesinde etkisinde bir süre kaldığım rüya gördüm. Sanki rüyamdaki evren gerçekte de vardı, ben bendim fakat paralel evren misali bir evrenime girmişim gibi hissettim. Paralel evrenlerimize açılan kapı olabilir mi rüyalarımız? Sonsuz olasılıkta rüya görüyoruz, her rüyamızda da var olduğumuz diğer evrenlere geçiş yapıyoruz olabilir mi?
13,622 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Dilrbad .
Dilrbad .
35K UP
öğrenci
Orijinal Soru: Rüyalarımızda ruhumuz başka bir evrene gidiyor olabilir mi? Rüyalar hakkında nasıl teoriler bulunuyor?

uykuya dalmadan önce karıncalanma gibi hisler vücudunun bir nevi kapanması gibi düşünebilirsin.

uyurken beynimiz özellikle rüya görürken vücudumuzu bir nevi felç ediyor. yoksa rüyada yürürken yatağımızda da yürürdük.

bunun dışında dediğin gibi rüyalar hakkın bir sürü teori var. ama rüya görürken lucid dream dahil başka bir evrene geçmiyor rüya görüyorsun.

Tüm Reklamları Kapat

astral seyahat için aynısını söyleyemem. hiç denemedim ve çok bilgim yok ama bu tür durumlarda gerçek dünyaya etki edemediğin için ya da rüyanda yaptığın şeylerin gerçek dünyaya bir etkisini görmediğimiz için-mesela rüyanda kardeşini öldürdün ama uyandığında kardeşin hayatta- başka bir evrene geçtik diyemeyiz.

astral seyahat gibi durumlarda başka bir odaya gidip saklanmış ve orada olduğunu bilmediğin cisimleri görüp uyanıp teyit edebiliyorsun. böyle hikayeler deneyler duymuştum.

fakat başka bir evrene geçmek eğer varsa tamamen bambaşka bir konu.

868 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Rüyaların oluşumunun arka planında bazı beyin bölgelerinin uyku sırasındaki elektrokimyasal faaliyet sırasında istemsiz olarak uyarılması olduğunu söyleyebiliriz. Şu anda rüyanın beyin dışı olduğuna dair hiçbir veri bulunmuyor. Bilimsel anlamda ruh, astral beden gibi kavramların da hiçbir dayanağı olmadığından bırakın diğer evrenler, alemleri; bu evrende dahi bir yere gitmediğimiz şu anki veriler çerçevesinde söylenebilir.

Yani çoklu evrenleri kanıtlar nitelikte mi? Hayır. Olabilir mi? Bilimsel olarak şu anda olmasını düşündürecek en ufak bir iz dahi yok ama... Olasılık her zaman var tabii. (Astral seyahat ile aynı olasılık diyelim.) Bir ama daha. Elbette bu iddiaları düşünmek çok güzel, ama fazla kapılmayın, hiçbir bilimsel dayanağı olmayan fantastik düşünceler...

Tüm Reklamları Kapat

1,788 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Kaynak 1. (9 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 9 Ekim 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Kaynak 2. (9 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 9 Ekim 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close