Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Romanlar okunması gereksiz zaman kaybı kitaplar mıdır?

Nede olsa Bilgisayar oyunları, film/dizi gibi eğlenmek amaçlı yapılan bir şey bir felsefe tarih sosyoloji ya da bilim kitapları gibi bir şey öğrenebileceğin insan olarak gelişebileceğin kitaplar değiller.
913 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
246K UP
Düşünür

Gereksiz değildir, hatta bu çok acımasızca bir eleştiri :)

Gerçek hayatta bile kitap okuyan-okumayan iki insanı karşılaştırırsak bile bu sorunun cevabını anlarız.

Tüm Reklamları Kapat

Her şeyden önce diksiyon gelişir, kurduğun cümlelerin kalitesi, karmaşıklığı ve ifade yeteneği gelişir.

Sosyal zekayı arttırır. En azından karşındaki insanı dinlerken ne demek istiyor? Neyi ima ediyor? Bu konuşmada nereye varmak istiyor? Gibi "sözsüz iletişimi(böyle bir terim var mı bilmiyorum şimdi uydurdum)" geliştirir.

Tüm Reklamları Kapat

Bunun dışında yaratıcılığı geliştirir, hayal dünyasını geliştirir, olgunlaştırır. Kitap okuyan kişilerin sohbeti de bir o kadar akıcı ve keyifli olur ki bu da gene sosyal bağlar kurmayı arttırır.

Şunu da belirtmek isterim ki yukarıda yazdığım her şey şahsi görüşümdür, bilimsellikten uzaktır. Kişisel gözlemlerimi yazdım sadece. Tabiki de bilimsel ya da felsefi yazılar okumamız bizi bir romana oranla daha çok geliştirir o konuda hem fikiriz ama romanların zaman kaybı olmadıklarını ve eğlenceden çok daha fazlasını insana kattığını garanti ederim.

BUNU OKUYAN SEVGİLİ OKUR, ROMAN OLSUN BİLİMSEL METİN OLSUN FARKETMEZ YETERKİ OKU!

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
İyi Bir Gözlemci

Bilmek, öğrenmek elbette yaşamı, doğayı anlayabilmek için önemlidir. Tüm bunların hayatımız için bir anlamı olacaksa, önce insan olmak önemli değil midir?

Roman, Hikaye, Şiir Okumak, Empati Duygunuzu Geliştirir: Sosyal hayatımızda zaten yeterince benmerkezci bir hayat yaşıyoruz. Romanlar, roman kahramanın duygularını, düşünce evrenini sınırsızca açar. Bu duruma gerçek hayatınızda şahitlik edemezsiniz, size en yakın insanların bile, sizinle paylaşmadıkları kapalı bir yanları vardır. Bir süre sonra, roman kahramanı ile kendinizi özdeşleştirmiş olarak bulursunuz. Artık karşınızda en mahrem yerlerini bile paylaşan bir kahraman vardır. İçten içe onun hatalarını, kötülüklerini bile, kendi hayal dünyanızda anlamlandırmaya başlarsınız. Özellikle, klasikleri okumak, sağlıklı beşeri ilişkiler kurmanızda çok faydalı olur.

Tüm Reklamları Kapat

Kendinizi İfade Edebilme Yeteneğiniz Artar: Bazen, duygu ve düşüncelerimizi aktarmakta veya anlatmakta çok zorlanırız. Konuyu sadece imla kurallarına veya Türkçe dil yapısına uygun cümleler kurabilme becerisi olarak algılamayın. Kendinizi ifade edebilmek için, konuya nereden ve nasıl gireceğinizden, sizi dinleyenleri hiç sıkmadan, nasıl akıcı bir dil kullanacağınıza kadar, pek çok konuda beceri kazanmanızı sağlar.

Genel kültürünüz gelişir. Sosyal sorumluluk duygunuz artar. Irkçılık, cinsiyet ayrımcılığı, din-dil ayrımcılığı gibi insanlığı zehirleyen düşünce ve fikirlerden uzaklaşmanızı sağlar.

Tüm Reklamları Kapat

Uzun lafın kısası; herkese önerim şudur "Dünya ve Türk Edebiyatı klasiklerinden okumaya başlayın"

8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Abdurrahman Aygün
Zeki birisi

Tabii ki hayır şunu unutmamak lazım içeriği her ne olursa olsun kitap okumak faydalıdır. Sadece kitap değil herhangi bir yazıyı okumakta insanı geliştirir. Roman yerine kişisel gelişim, felsefe, tarih gibi öğretici kitapları okumak daha faydalıdır.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close