Puan Ver
5
Puan Ver

Ritalin ve adderall arasındaki farklar nelerdir?

Ritalin hakkındaki yazınızı çok beğendim. Ritalin ve adderall arasındaki temel farklar nelerdir? Adderall hakkında da biraz bilgi verebilir misiniz?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Merhaba, öncelikle teşekkür ederim :) Yazıda bahsettiğim gibi Ritalin'in etken maddesi metilfenidattır, Adderall ise amfetamin ve dekstroamfetamin isimli maddelerin karışımından oluşur. Farklı tipte etken maddeler olsa da ikisi de DEHB'nin tedavisinde etkilidir. Ritalin beyinde dopamin ve norepinefrinin geri alımını engellerken, Adderall hem geri alımını engeller hem bu ikisinin salınımını artırır. Ritalin'in etkisi Adderall'den daha çabuk görülür ancak Adderall merkezi sinir sistemimizde daha uzun süre kalır. Ritalin vücutta 2-3 saat aktif kalırken Adderall 4-6 saat kadar aktif kalabilir. Hangisinden daha çok verim alınacağı kişiden kişiye değişir.

Bu iki ilacın yan etkileri aynıdır ancak DEHB ile birlikte başka bir medikal hastalığınız varsa ilaç seçimi buna göre şekillenebilir. Mesela kalp rahatsızlıklarınız varsa doktorunuz Adderall yerine Ritalin kullanmayı tercih edebilir. Ya da epilepsi için verilen antikonvülsanlardan kullanıyorsanız doktorunuz Adderall'i tercih edebilir. Ancak şu anda ülkemizde Adderall (veya amfetamin içerikli herhangi bir ilaç) bulunmamaktadır.

Favorilerime Ekle
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan için ileri sürülen en iyi tanım "nankör iki ayaklı"dır.”
Fyodor Dostoevsky
Geri Bildirim Gönder