Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Rezonans kanunu gerçekte var mı? Kalp ile ilişkisi ne?

Rezonans kanunu kitabında beyin ile birlikte kalbin de duygular oluşturabildiği enerji yayabildiği hatta vucuda verilen emirleri ilk kalbin verdiği yazmakta. Enerji ve titreşim modern bilimin kabul ettiği bir şey fakat kalp hakkında yazılanlar beni pek ikna edemedi sizin düşünceleriniz nelerdir?
5,431 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ufuk Derin
Skeptik

Rezonans kanunu diye bir şey yoktur. Bu tür konuların hepsi bilimsel terimlerin sahtebilimciler tarafından suistimal edilmesi sonucu oluşur. Kitabın yazarı, motivasyon konuşmacısıdır.[1] Kitap, "kişisel gelişim" başlığı altında satılmakta ve tanıtım bülteninde ise "kuantum düşünce gücü"nden bahsedilmektedir.[2] Kuantum fiziğinde ya da hiçbir akademik ders kitabında kuantum düşünce gücü tekniği gibi bir konu bulamazsınız. Google Scholar'da arattığımızda akademik makaleleri incelerseniz hiçbir alakalı sonucun çıkmadığını görebilirsiniz.[3]

Evet, fizikte rezonans diye bir konu vardır. Enerji ve frekans da bilimsel konulardır. Ama bu kitapta iddia edildiği gibi özellikleri yoktur. Bunlar sadece insanlara boş bir motivasyon sağlamaya çalışarak, bilimsel terimleri sömürüp para kazanmaya çalışan sahtebilimcilerin kullandığı terimlerdir. Dolayısı ile bırakın kalbi, hiçbir şeyle bir ilgisi yoktur. Kalbin görevi kan pompalamaktır. Duyguların kalp ile bir ilgisi yoktur.[4]

Cem Yılmaz'ın gösterisindeki "Kuantum" bölümü tam olarak bunları özetliyor aslında. Kuantum, fiziğin çok ağır bir dalı, bunlarla ilgisi yok. Koca evrenin ve kuantumun işi gücü yok da sizin düşüncenizi mi yerine getirecek? Bunlar tamamen para tuzağı olan şeyler, kanmayın.

Tüm Reklamları Kapat

561 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Pierre Franckh. (26 Ocak 2022). Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 2. D&R. Rezonans Kanunu. Alındığı Yer: D&R | Arşiv Bağlantısı
 3. Google Scholar. The Law Of Resonance. Alındığı Yer: Google Scholar | Arşiv Bağlantısı
 4. Ç. M. Bakırcı. Düşünen Kalp Yalanı. (11 Ocak 2013). Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close