Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali Zengin
Ali Zengin
127K UP
Üye
0

Resimde görülen birinci öncül (cevaba göre) neden hipotez değil?

"Hipotez sınanabilir olmalıdır." kuralından dolayı mı? Emin olmadığım için yine de sormaya karar verdim. Ve ayrıca sorunun yanıtı B şıkkı.
500 görüntülenme
Resimde görülen birinci öncül (cevaba göre) neden hipotez değil?
Resimde görülen birinci öncül (cevaba göre) neden hipotez değil?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Hasan Dağtekin
Sosyal Bilimler Uzmanı

Hipotezde bir neden sonuç ilişkisi olmalıdır. Örneğin "yükseklik arttıkça basınç azalır" diye bir hipotez kurulabilir. Basıncın azalmasına sebep olarak öne sürülen şey yüksekliğin artmasıdır. Bu sayede daha yükseğe çıktığımızda basıncı ölçerek artmış mı azalmış mı test edebiliriz.

2 numaralı hipotez tren rayları arasındaki açıklığın azalmasına sebep olarak sıcaklığın artmasını öne sürmüş. Doğal olarak bir neden sonuç ilişkisi var.

3 numaralı hipotez baz istasyonlarının varlığının insan sağlığına zarar vereceğini öne sürmüş. Yani bir baz istasyonu olacak ve bu sebeple insan sağlığı zarar görecek. Bir neden sonuç ilişkisi mevcut. Ancak bu kadar genel bir tanımlama yerine hipotezleri daha spesifik kurmak daha doğru olur. Örneğin baz istasyonları cilt kanserine yakalanma riskini arttırır gibi bir hipotez çok daha spesifik ve mantıklı. Çünkü insan sağlığının zarar görmesi hususu pek çok yönden olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Dördüncü örnekte limon kolonyasını sevdiğine dair öznel bir ifadede bulunmuş. Neden sonuç ilişkisi olmamasının yanında kişiselleştirme var. Hipotez değildir.

Aynı şekilde bir numaralı örnekte de neden sonuç ilişkisi yoktur. Bilimsel araştırmaların başlangıcının 1700 lü yıllara dayandığını ileri sürmüş. Bu bir bilgidir. Bilgi doğru olabileceği gibi yalan da olabilir. 1500 yılında yapılmış bir bilimsel araştırmaya rastlarsanız bu bilginin yalan olduğunu anlayabilirsiniz.

289 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close