Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hz Şeker
Üye
11

Reality shifting'in gerçeklik payı var mı?

gerçek mi veya bilimsel bir açıklaması var mı
10,459 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Shifting, farklı dönemlerde insanların hayal güçlerine kapılarak yeni dünyalara yelken açtıklarını kurgulamalarının sıradan bir diğer yöntemidir. Shifting'in diğer yöntemlerden daha iyi çalıştığını gösteren herhangi bir bulgu bulunmamakla birlikte, bünyesindeki iddiaların büyük bir çoğunluğu sıradan sahtebilim iddialarını tekrar etmekte ve bilimsel olarak geçersiz argümanlara dayanmaktadır. Dolayısıyla Shifting'i diğer meditatif veya hipnoz-benzeri deneyimlerden ayrı değerlendirmek için herhangi bir gerekçe bulunmamaktadır.

Bu tür meditatif yöntemler kişilerin bütün benliklerini adayarak, kendilerini gömdükleri ve bunun sonucunda mutlu hissederek beyinlerini ödüllendirdikleri deneyimler olduğu için, kişilerin duygularını kontrol etmekte veya streslerini denetim altında tutmakta kullanabilecekleri bir araç olarak görülebilirler. Fakat kişilerin gerçek dünyadan sık sık ve uzun süreler boyunca kopmaları, bir noktadan sonra bağımlılık yapıcı bir hâle dönüşebilir ve bu, kişilerin gerçek hayattaki problemleriyle baş etmelerini zorlaştırabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Muhtemelen birçok diğer sosyal medya trendi gibi Shifting de kısa bir süre sonra büyük oranda unutulacak ve sadece küçük ama ısrarcı bir komünite tarafından sürdürülen, okült bir uygulama halini alacaktır - ki genel gidişat da şu anda o yönde gözükmektedir.

591 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. Reality Shifting Nedir? Meditasyon Ve Kendi Kendine Hipnoz Yoluyla Alternatif Bir Evrene Geçmek Mümkün Mü?. (7 Haziran 2022). Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ali Zengin
Ali Zengin
126K UP
Öğrenci-Okur

Temelde astral seyhat saçmalığına benziyor. Bir kişinin istediği (hayal edebildiği) evrene gidebileceğini iddia ediyorlar. Ve bunla kalmayıp (yapanlardan bazıları) gittikleri yerin "gerçek" olduğunu ve bunların birer paralel evren(ler) olduğunu söylüyorlar. Gülmemek elde değil. :D

Bilimsel olarak elbette paralel evrenler olabilir. Fakat bu bir hipotez niteliğinde, kesin bir bilgimiz yok bu konuda. Belki de paralel evren(ler) diye bir şey yoktur bile. Şu an için bilmiyoruz. Bu yüzden söyledikleri şeyler sadece komik.

Tüm Reklamları Kapat

Buradan bilimsellik çıkartabilir miyiz?

-Evet, şöyle ki "lucid dream (lüsid rüya)" diye bir kavram var. Kabaca, rüya gördüğünüzde gördüğünüz şeyin "rüya" olduğunu bilmeniz demek. Böylelikle rüyanızı kontrol edebilmenizi sağlıyor bu durum. Çünkü bilinciniz açık durumda oluyor. İstediğiniz şeyi yapabiliyorsunuz. Reality Shifting yaptıklarını söyleyen kişilerin sıklıkla dediği gibi: Kendinizi "Harry Potter" evreninde de hayal edebilirsiniz "Star Wars" evreninde de.

Fakat bu sadece rüyanızı kontrol etmenizden ibaret. Gerçekte böyle bir yer olduğunu iddia etmek çok ütopik.

871 görüntülenme
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Abdullah Töre
Okur,Lucid rüya meraklısı

Bazı prim kasmak için bu tür videolar çeken insanları görünce ister istemez her insan merak ediyor fakat mantık süzgecinden geçirince "keşke olsa" diyoruz.Ama böyle bir durum maalesef ki yok.Bunu bende merak etmiş ve araştırmıştım.Üstelik birde bunu yapmak için tekniklerde öne sürüyorlar:

Önce yatağa uzanmadan önce bir kağıda gitmek istediğin yerle ilgili detay bilgileri yazıyorsun gözlerini kapatıp 25 dk nefes kontrolünden sonra -ve bu süreçte uykuya dalmayacakmışsın- hopp hogwartdasın tabi bunlar görüntüleme olarak ta en üst seviyeye çıkmakta evet bunu deneyimledigini söyleyenler lucid rüyayı gerceklestirmisler çünkü lucid rüya yarı bilinçli gerçekleştirilen uyku uyanıklık arası durumdur.Lucid rüya yı bende çok deneyimledim ama herkesin ifade ettiği sözde "rüyanın tanrısı" kadar gelisemedim birkaç uyku problemine sebep oldu maalesef bende bir süre ara verdim shifting konusuna dönecek olursak bunu deneyimledigini söyleyenlerin hayal gücü çok kuvvetli olsa gerek çünkü kağıda yazdıklarının hayalini gerçek gibi kurgulayarak bunu lucid durumuna taşıyorsun bu çok meşakkatli bir yol yapana helal olsun çünkü uyku uyanıklık arasında üstelik "hayal evreni" içinde bunu yapabilmek sağlam bir odak kabiliyetine ihtiyaç duysa gerek.Dedigim gibi keşke dedikleri gibi paralel evrene geçsek de kurtulsak:)

Tüm Reklamları Kapat

514 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Aziz Abdullayev
Bilim meraklısı
Orijinal Soru: Shifting mümkün müdür?

"Shifting" olarak bilinen fenomen, birçok kişi arasında popüler hale gelmiş bir konudur. Ancak, bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey değildir ve bu nedenle gerçekliği hakkında kesin bir yargıya varmak zordur. Bazı insanlar, zihinlerini farklı boyutlara taşıyarak farklı gerçekliklerde var olabileceklerine inanırlar. Ancak, bu konuda yapılan araştırmaların çoğu, "shifting" olarak bilinen fenomenin gerçekçi olmadığını göstermektedir.

107 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close