Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Rastgele seçimleri nasıl yaparız?

Mesela birisi bize 1'den 10'a kadar herhangi bir sayı tutmamızı söylediğinde bu seçimi neye göre ya da nasıl yapıyoruz?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Beyin bir seçim yapacağı zaman daha önceki tecrübelerini ( anılarını ) süzer ve buna göre bir karar verir.Daha doğru bir şekilde anlatmak gerekirse beyin duyu organları vasıtasıyla bigliler alır bu bilgileri değerlendirir ve varsa daha önceden edindiği bir deneyimle sentezleyerek yeni bir karar verir.Sizin sormuş olduğunuz soruda bizden 1-10 arası bir sayı tutmamız istendiğinde yukarda anlattığım gibi beyin tecrübeden ve anılardan yararlanır (yani tutacağınız sayı sizin uğurlu sayınınız olabilir yada o sayı ile iglili bir anıya sahip olabilirsiniz) yada beyin tahminsel mantiklar yürütebilir ( hangi sayıyı tutmanın doğru olabileceğine dair tahminsel mantık yürütme yapabilir ve bunu yaparken de genelde hafızayı yoklar ve eski anı (tecrübelerden) yararlanır.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Romantizm asla duyarlılık ile başlamamalıdır. Bilimle başlamalı ve bir yeri mesken edinmeyle sonlanmalıdır.”
Oscar Wilde
Geri Bildirim Gönder