Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Burak A.
Üye
3

Radyasyon soğuran bitkiler var mıdır? Örnekleri nelerdir?

231 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Efe Kızıltuğ
Öğrenci

Evet, radyasyonu soğuran bitkiler vardır. Bu bitkiler, çevresel radyasyon seviyelerini düşürmede ve hava kalitesini iyileştirmede etkili olabilir. Özellikle, evlerde ve ofislerde kullanılan elektronik cihazlardan yayılan düşük seviyeli elektromanyetik radyasyonun soğurulmasında yardımcı olabilir. [2]

Örnekler:

 1. 1. **Aloe Vera:** Güçlü bir hava temizleyici olarak bilinir ve yanık tedavisinde kullanılmasının yanı sıra, radyasyon emiliminde de etkili olduğu düşünülmektedir.
 2. 2. **Kaktüs:** Özellikle bilgisayarlar, televizyonlar ve diğer elektronik aletlerden yayılan elektromanyetik radyasyonu emme konusunda etkili olduğu bilinmektedir.
 3. 3. **Yılan Bitkisi (Sansevieria):** Hava temizleme özellikleriyle tanınır ve kapalı ortamlarda hava kalitesini iyileştirmede etkili olduğu bilinir. Gece boyunca oksijen üretimiyle de tanınır.
 4. 4. **Areka Palmiyesi (Chrysalidocarpus lutescens):** Hava temizleme kabiliyetleri nedeniyle popüler bir ev bitkisidir ve toksinleri emerek hava kalitesini iyileştirdiği bilinmektedir.
 5. 5. **İspatula (Chlorophytum comosum):** Hava temizleyici özellikleri ile bilinir ve kapalı ortamlardaki zararlı toksinleri emme yeteneğine sahiptir.
 6. Antoryum Çiçeği: Radyasyona karşı Antoryum çiçeği aynı zamanda büyük flamingo çiçeği olarak da bilinmektedir. Bu çiçek türü bulunulan bütün ortamlardaki radyasyonu temizliyor.

Not: Radyasyon soğurma kapasiteleri ve etkinlikleri hakkındaki bilimsel kanıtlar sınırlı olabilir ve bu bitkilerin varlığının, özellikle yüksek seviyede radyasyon içeren ortamlarda, radyasyon koruması için yeterli olmayabileceğini belirtmek önemlidir.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. www.dekopasaj. Rasyasyon Azaltan Bitki Türleri. Alındığı Tarih: 9 Şubat 2024. Alındığı Yer: www.dekopasaj | Arşiv Bağlantısı
 2. Emlakjet. Radyasyon Etkisini Azaltan Bitkiler Nelerdir?. Alındığı Tarih: 9 Şubat 2024. Alındığı Yer: Emlakjet | Arşiv Bağlantısı
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close