Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

"Teistik Evrim Düşüncesinin Eleştirisi" adlı kitabın içeriği ne kadar doğru?

Sizin yayınlardan çıkan bazı kitapları daha önce okumuştum. Şimdi ise bu kitabı okuyorum. Bu kitap evrimin olmadığına dair bilimsel bazı deliller getirmeye çalışmış. Bu kitap hakkındaki fikirlerinizi alabilir miyim?
981 görüntülenme
"Teistik Evrim Düşüncesinin Eleştirisi" adlı kitabın içeriği ne kadar doğru?
"Teistik Evrim Düşüncesinin Eleştirisi" adlı kitabın içeriği ne kadar doğru?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Kitabı okumadım. Yüzlerce kez gördüğüm klasik evrim karşıtı zırvaları görmek için de tekrar da para harcamaya değmez. Yazarın sitesini buldum. Birkaç blog yazısı paylaşmış. Bir alıntı yapayım:

"Evet, evrim teorisindeki çatlaklara, zıtlıklara, kendi içlerinde düştükleri çelişkili durumlara bizzat evrimci ağızlardan birkaç misal verdik. Fakat Türkiye Evrim Partisi (TEP) ve onun gençlik kolları olan Evrim Ağacı ekibi, parti içi bunun gibi yüzlerce çatlağı örtbas ederek ve tüm bu çatlaklara kılıflar uydurarak evrim teorisini halen güçlü gösterme çabasındadırlar. Mekanizmaları 180 derece zıt olan bu iki evrim teorisinin çatlakları ve çıkmazları öyle laf cambazlıklarıyla kapatılacak gibi değil. Benden söylemesi!"

Tüm Reklamları Kapat

Bunu Evrim Teorisinde birbiri ile kapışan alt teoriler/hipotezler/açıklamalar için söylüyor. Klasik Adnan Oktar yöntemini kullanarak birkaç "evrimci" bilim insanından alıntı/cımbız yaparak evrim karşıtlığı yapıyor. Böyle bilim yapılmaz. Çatlak, verilerle olur ve ister mikro düzeyde olsun ister türler arası düzeyde olsun evrim onlarca bilim dalında kullanılacak kadar sağlam bir teori. evrim Diğer argümanları da klasik. Ara formlar yok, evrimciler bilimi kuşatmış evrimin zayıf yönlerini kapatıyor. Bu klasik Adnan Oktar tarzı hataları burada ve burada çok anlattım zaten. Natüralizm veya Hristiyanlık arasına sıkışmışlar, o yüzden Natüralizmi seçiyorlarmış, türler arası evrim milyonlarca yıl öncesinde olduğu iddia edilen tahminleri kesin gibi sunuyorlarmış. Ya natüralizm ya Hristiyanlık gibi hatalı bir ikilem yoktur. Bunu anlattık. Türler arası evrimi hem doğada bizzat görüyoruz hem de daha uzun süreçleri tıbbi, biyolojik, genetik, jeolojik, antropolojik, entomolojik, hemotolojik, embriyolojik, paleontolojik, ekolojik, botanik, etolojik, histolojik, sitolojik, morfolojik gibi onlarca farklı açıdan doğrulayabiliyoruz. Bizzat canlılarda gördüğümüz onlarca evrimsel hata, hayatta kalma yanılgısı gibi somut açıdan desteklenen olguları "Niçe böyle dedi!" diyerek çürüttüğünü sanıyor. Her klasik evrim karşıtı gibi bunu put olarak nitelendirmekten ve "Materyalistler akıllarını köreltmiş!" demekten öteye geçemiyor.

Sunduğu argümanların hepsi en klasik, en klişe, en bayağı hatalardan öteye gidemiyor. Tamamen vakit kaybı. Bu tip klasik argümanların hatasını görmek, ne yapabileceğinizi anlamak için birkaç saatinizi ayırıp "Evrimi Neden Çürütemiyorlar? Çünkü Yalan Söylüyorlar!" videosunu izlemenizi öneririm. Onun dışında bir sorunuz varsa lütfen kitabın tamamını değil, aklınıza takılan argümanı sorun.

190 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close