Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
-1
Puan Ver

"nanosaniye içerisinde ay'a gidebiliyorduk. Fakat artık gidemiyoruz çünkü bu teknolojiyi yok ettik. " iddiası doğru mu?

Donald pettit'in "nanosaniye içerisinde ay'a gidebiliyorduk. Fakat artık gidemiyoruz çünkü bu teknolojiyi yok ettik. " açıklamasından ne anlamalıyız. Nasa çalışanı kimya mühendisi donald pettit'in bu açıklamasının mantığı nedir? Neden bu şekilde abes bir konuşma yapmıştır? Aşağıdan izleyebilirsiniz:

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Aya gönderilen araçlar farklı zaman aralığında aya ulaşıyor. Ay ile Dünya arasında 380.000 km vardır. Örneğin SMART-1 uzay aracı 1 yıl 1 ay 2 haftada aya vardı. Apollo görevlerinde ise 3-4 gün sürüyordu. Aralarından en hızlı olanı Horizon olmasına rağmen bile saatte 58.000 km ile hareket ediyor. Horizon aya gönderilmiş olsaydı 7 saatte aya varırdı. En hızlısını yani Horizo'nu ele alalım. 7 saate gidiyor. 7 saat 25.200 saniyeye denk geliyor. Buda 2,52×1013 ns (nanosaniye) demektir. Videoyu izledim fakat o video 14 saniye. Yani belkide saçma bir argümana örnek veriyordu fakat videoyu kestiler ve bize öyle sundular. Yani bu video tamamı ile çarptırılmış bir videodur. 

İyi okumalar.


Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizler, iki ayağı üzerine doğrulmuş maymunlarız; gökten inmiş melekler değil!”
Robert Ardrey
Geri Bildirim Gönder