Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Laçın Vəlizadə
Üye
3

"Dünyanı Tanrı yaratmışsa, yaradılışdan önce nerdeydi?" Carl Sagan'ın Cosmos kitabında yazdığı bu soru hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu soru ateizmi kabullenmek için yeterli mı?
342 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Cevap
Ata Ege Asiltürk
felsefe okuru

Bir ateist olarak bu soruyu cevaplayacağım. Bana göre bu argüman üstüne bazı eklemelerde yapılırsa geçerli bir argüman olabilir ancak herhangi bir argüman inanmak isteyen insan için yeterli değildir. Ben pozitif bilimler ilerledikçe dinlerin mucize olduğunu iddia ettiği şeylerin her birinin ya yalan ya da açıklaması olduğunu görebileceğimizi düşünüyorum.

Bu argümana ne gibi karşılıklar verilebilir derseniz bazı teistler Tanrı için geçmiş, şimdi ve gelecek gibi kavramlar yoktur o zamanın ötesindedir şekilinde bir savunma yaparken bazıları ise Tanrı Dünya'dan önce cennet, cehennem ve diğer 18000(?) alemi yarattı denebilir ancak bu argüman çok geçerli olmayacaktır çünkü eğer Tanrı Kur'an ve İncil'de yazdığı gibi zamanın ötesinde ise bu alemleri aynı anda yaratabilecektir.

Tüm Reklamları Kapat

İnanmak isteyen insan her türlü bir cevap bulacaktır demiştim, şimdi birkaç örnek vereyim. Geçen günlerde fizik öğretmenimize Büyük Patlama teorisi hakkında bir soru soruldu ve o da bu olayı anlattıktan sonra zaten bu Kur'an'da da "...biz sizi(evreni) bir toz zerresinden yarattık..." şeklinde yazıyor gibi bir cevap verdi. Yine aynı öğretmen evrim teorisinde en kabul gören teorilerden birinin ilk hücrenin okyanuslarda bir sıcak su kaynağına yakın bir yerde oluştuğu olduğunu söylediğimizde ise yine Kur'an'da "...her canlıyı sudan yarattığımızı görmezler mi?..." şeklinde yazdığını söylemişti ancak burada su olarak bahsedilen okyanus değil spremdir. Kısacası körü körüne inanmak isteyen bir insan her şekilde inanacaktır ancak bu argüman üstüne düşünen bir insan için yeterli bir argüman olabilir.

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
ersals krononot
ersals krononot
227K UP
Krononot⁸

Tasarımcı argümanındaki var edici erk, yaratım üstüdür. Birçok zihin, varlık referansları ile, bir tasarımcı oluşturuyor zihninde. (olmayan bir şeyi reddettiğini düşünüyor) Bu açıdan geçersiz bir önerme olarak kalıyor. Yaratıcı - tasarımcı için zaman ve mekan söz konusu olmayacağı için (varlık boyutlarından bağımsız olmak durumunda tanım gereği) yaratımdan önce ya da sonra neredeydi, ne yapıyordu gibi sorular, varlık referansları içinde kalır. Tasarımcı için sorulduğunda, tasarımcı bir süper insan, aşırı büyütülmüş bir insan modellemesi oluyor. Yani hatalı bir tanım. Bir kişinin neyi kabul ettiğini ya da neyi reddettiğini bilebilmesi için, onun ne olduğunu gerçekten anlamış olması gerekiyor.

Kültürel kapalılığın olduğu toplumlarda, kendi inanç-düşünceleri mutlak doğru, kendi gibi olmayan mutlak yanlış gibi olumsuz bir kod olduğu için, anlamak yerine yargılamak hakim. Bu da kişiyi o konuda rasyonel düşünceden uzaklaşıyor. Bu açıdan, bizim gibi toplumlarda kendini ateist olarak tanımlayan kişiler, aslında zihinsel bir yanılgıdan, kutuplaşmışlığın oluşturduğu bir hatayı yaşıyorlar. İçsel olarak inançlı oldukları için (kültürel ve gelenekle taşınmış inanç), bu inançlı yanları ile savaşları devam eder.

Tüm Reklamları Kapat

Kutuplaşmışlıklardan kurtulma durumu, bireyin düşünsel olarak gelişmesinin ilk aşaması. Kişi gerçek kararlarını ancak bu aşamadan sonra verebilir. Kendi düşüncesini bilen, ama kendi gibi olmayanı da anlamış, ona karşı reaksiyon, nefret, dışlama gibi duygusal tepkiler vermeyebilen bir zihin yaklaşık olarak. Zaten bu aşamaya geldiğinde kendi bakış açısındaki kırılmayı, hatayı net görebileceği için, eğer varsa kendi gibi olmayandakini de görebilir.

Kararlarımızı vermeden önce, bu kararı vermeye düşünsel lisansımızın yetip yetmediğini denetlemek zorundayız.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Zeynep Bora
Zeynep Bora
24K UP
Kitabı okudum

Sorduğun sorunun cevabı hayırdır. Çünkü hak dinlere göre tanrı hep vardır. İslam inancına göre Allah hep vardır o doğmamış ve doğrulmamıştır. Yani tanrı bizim ablayabileceğimiz çok ötesinde. O sonsuz yıl önce vardı ve sonsuz yıl yaşayacaktır.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close