Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anıl Yılmaz
Anıl Yılmaz
2,038 UP
Üye
3

"Akıllı tasarım" denilen şeyi savunan doğru dürüst temelli makale (tabii varsa) atar mısınız(olmadığını biliyorum ama birileri ısrarla var diyor)?

Ek olarak "indirgenemez karmaşıklık" denilen olgunun çürütüldüğü bilimsel makaleleri atar mısınız? Bu olaylar hakkında çok fazla yorum okudum ve ne olduklarını artık biliyoruz. Sadece bu konularda yazılmış bilim insanlarının elinden çıkmış bilimsel yazıları görmek istiyorum. Düşünen herkese teşekkürler
618 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Murat Demir
Murat Demir
4,524 UP
Materyalist Evrimci

Akıllı Tasarım

Daha önceden karşılaştığım ve ilgimi çeken bir makaleyi paylaşmak istedim. Casey Luskin bu makalede akıllı tasarım hakkında sorular soran öğrencisinin sorularını yanıtlıyor.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Michael J. Behe'ye göre (ve yine onun iddiasına göre aslında tüm akıllı tasarımcılara göre) akıllı tasarım dine dayanan bir düşünce değildir, her ne kadar teistler akıllı tasarımdan kendi yaratılış argümanları için yararlansalar da. Aynı şekilde Behe'ye göre akıllı tasarımcılar evrimi reddetmiyorlar, yalnızca evrimin "Darwinizm'deki gibi" tesadüfi mutasyon ve doğal seleksiyonla açıklandığı görüşünü reddediyorlar.[2] Behe akıllı tasarımı 4 temel argümana dayandırsa da buradan sonrasına Luskin'in iddialarıyla devam edebiliriz.

Akıllı tasarımcı Luskin'in öğrencisine cevaplar verirken yazısında bulunduğu iddialardan bazıları:

Tüm Reklamları Kapat

1) Her akıllı tasarım taraftarı her şeyde evrimin var olduğunu kabul eder. Ayrıca akıllı tasarımcılar evrimi, türlerin geçmişte uğradığı değişim aşamalarını da kabul eder. Akıllı tasarımcılar rastgele ve "kör" bir sürecin indirgenemez karmaşıklıkta çok sayıdaki "karmaşık biyolojik özelliklerin kökenini" izah edebileceğini düşünmüyorlar.

2) Akıllı tasarımcılar "tasarımcı"nın her şeyi bugünkü haliyle yarattığına inanmazlar. (Luskin böylesi bir inanca sahip bir akıllı tasarımcı ile daha önce tanışmadığını belirtiyor.)

3) Evrim teorisinin zayıflığını, samimiyetle kabul etmeye meyilli bazı evrimciler var. Keşke modern evrimciler Darwin'in sözlerini Darwin'in sözlerini daha derinlemesine düşünseydi:

"Doğru sonuç, her bir sorunun lehinde ve aleyhindeki gerçekler ve iddialar, tam olarak saptandığında ve iyice tartıldığında elde edilebilir.[3]"

4) Bir ateist akıllı tasarımcı olabilir. "Tasarımcı" mutlaka tanrı olmak zorunda değildir. Tanrı'ya inanmayan akıllı tasarımcılar da vardır. (Luskin, "tasarımcı"nın Tanrı olduğunu düşünenlerden.)

5) Akıllı tasarım evrimin karmaşıklığını (yine indirgenemez karmaşıklık mevzusu) açıklayan en iyi metottur.

6) Darwin'in düşünceleri, bazı küçük çaplı değişmeleri açıklayabilir, ancak bugünkü verilerin büyük çoğunluğu, "makroevrim", "ortak ata" ve "biyolojik kompleksliğin kökeni" gibi önemli iddiaları açıklayamaz.

Konuyla alakalı Çağrı Mert Bakırcı'nın bu sitede yayınladığı makalesi de incelenebilir.[4]

Ayrıca indirgenemez karmaşıklık hakkında yine Evrim Ağacı'ndaki bir yazıyı inceleyebilirsiniz.[5] "Çürüme" mevzusu hakkında yardımcı olabilecek kadar bilgi birikimine sahip değilim maalesef.

Kaynaklar

 1. C. Luskin. Answers To Student's Questions About Evolution And Intelligent Design. (31 Aralık 2007). Alındığı Yer: Evolution News | Arşiv Bağlantısı
 2. M. Behe. (2007). The Edge Of Evolution.
 3. C. Darwin. (1859). Türlerin Kökeni.
 4. Ç. M. Bakırcı. İnancın Bilimle İmtihanı: Prof. Dr. Michael Behe Vaka Analizi. (24 Nisan 2013). Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 5. Ç. M. Bakırcı. İndirgenemez Karmaşıklıktaki Yapıların Evrilmiş Olabilmesi Mümkün Mü?. (10 Şubat 2013). Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yeni Yapay Zeka
Yeni Yapay Zeka "Sora", YouTube'un Sonu Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Büyünün Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?
Büyünün Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close