Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
esat kudret
esat kudret
105K UP
Üye
2

" Kim okurdu, kim yazardı-Bu düğümü kim çözerdi-Koyun kurt ile gezerdi-Fikir başka başk olmasa" "düğüm" ile kastedilen ne olabilir, "çözecek" kimdir?

Büyük ozan Aşık Veysel ( Şatıroğlu) bu dizelerinde, çözülecek "düğüm" ile neyi kastetmiş olabilir. "Kim" ile kast edilen kim olabilir?
1,166 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
ALİ SERT
ALİ SERT
64K UP
Türk Dili ve Edebiyatı okudu

Aşık Veysel'in şairliği, diğer şiirleri hatta şiirin diğer kıtalarını bir kenara bırakarak sadece burada anlatılanı kısaca anlatayım. Nesire çeviririrsek:

"İnsanların fikirleri farklı farklı olmasaydı kimse okumaz yazmaz, koyun kurt ile gezer ve bu kimsenin çözemeyeceği bir düğüm olarak kalırdı." denmekte. Burada anlatılan konu aslında dünyada var olan tabii kanunların hayatı anlamlandırmada ne kadar öneme sahip olduğudur.

Tüm Reklamları Kapat

İnsanlarının farklı farklı fikirlere sahip olmaları her insanın farklı düşünce, karakter ve davranış içinde olması evrenin anlaşılması için çok önemli bir ayna konumundadır. İnsanlar, devletler, ideolojiler; herkes aynı düşünsün, aynı fikirlere sahip olsun isterler ama bu yaratılışa terstir. Allah her insanı farklı yaratmış ve o insanların gözünden yarattıklarını tanıtmıştır bu esasen Allah'ın varlık delillerindendir. Eğer fikirler farklı farklı olmasa okumanın yazmanın bir anlamı olmazdı diyerek fikir üretmek için bu farklılıklara ihtiyaç olduğunu anlatıyor şair. Koyunun kurt ile gezmesi ise mecazi olarak farklı farklı fikirlerin olmaması durumunda zıtlıklarla değeri bilinen bu alemin bir anlamının olmayacağı kötülükle iyiliğin bir olacağı kötü insanla iyi insanın bir farkının kalmayacağıdır. "Kim çözer bu düğümü" derken de aslında sadece bu farklılıkların yok olması durumunda bile anlamsız bir dünya olacağı için bu durum da çözülemeyecek bir düğüm olarak kalacağı. Dünyanın anlamsızlaşacağıdır. Yani "kim çözer" sorusunun amacı "kimse çözemez" anlamını vermektir.

Aşık Veysel aslında bir aşık bir şairden çok bir filozof olduğunu ve düşünen insanın hayatın anlamını nasıl kavrayacağını çok müthiş bir şekilde ortaya koymuştur.

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Şahin Tutuş
Şahin Tutuş
58K UP
Sanatsever

Dizelerin devamında koyun kurt ile gezerdi, fikir başka başka olmasa diyor. Yaradan'ın evreni zıtlıklarla yaratmasına, zıtlık olmasaydı ortaya güzelliklerin çıkmayacağına yorulabilir bu düğüm.

Aşık Veysel, genel olarak türkülerinde doğanın detaylarından yola çıkarak yaradana varmıştır. Gözleri görmemesi sebebiyle çocukluk ve gençlik yıllarında biraz hor görülmeye maruz kalmış ya da bu hissiyatı yoğun yaşamıştır. Alevi olmasından ötürü muhtemelen farklı psikolojik baskılar da görmüş olabilir büyük şehirde. Örneğin bir başka türküsünde;

Tüm Reklamları Kapat

Vardım kurnanın başına, bir yudum su vermediler der.

Aşık Veysel

Tüm Reklamları Kapat

Kendini ayrık otu gibi hissetmiş olabilir.

İşin karakter tahlilini bir kenara bırakırsak Dünya üzerinde neredeyse tüm öğretiler karşıtlığın güzelliğinden, karşıtlığın aynılığından bahseder. Ying yang felsefesi de aynı şeyi söyler, Anadolu'da Yunus Emre öğretileri de. Örneğin;

Sen sana ne sanırsan, ayruga da onu san, Dört kitabın manası budur eğer var ise.

Yunus Emre

der Yunus Emre. İlk cümlede kendin için ne düşünüyorsan karşındaki için de onu diyor. Bu zıtlığın aynılığı öğretisidir.

Hatta işin bir ileri kademesinde zıtlık dediğimiz şey ak'tan kara'ya kara'dan ak'a bir varış halidir ve hep bir devinimdir. Durduğun nokta sadece bir duraktır, karşındakini başkası sanma der. Bunu bir diğer popüler türkü olan iki kapılı han türküsünde de görebiliyoruz rahatlıkla.

İki kapılı bir handa, gidiyorum, gündüz gece, gündüz gece...

Aşık Veysel

Tüm Reklamları Kapat

Burada bahsedilen şey tahmin edebileceğiniz gibi doğum ve ölümdür. Birbirine bu kadar zıt iki olgunun arasında insanoğlu sadece bir devinim halidir yaşam. Aşık Veysel bana göre gözlerinin görmemesinden dolayı farklı algılıyordu. Bu da çok normaldir. Ezcümle bahsi geçen sözler ile aynılığın sıkıcılığından, farklı renklerin güzelliğinden bahsetmiştir.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak "İllüzyon" Yaratın!
Türkiye Gerçekte Ne Kadar Büyük?
Türkiye Gerçekte Ne Kadar Büyük?
Sivilce Patlatmak Zararlı mı?
Sivilce Patlatmak Zararlı mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close