Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Esat Kudret
Esat Kudret
119K UP
Üye
2

" Kim okurdu, kim yazardı-Bu düğümü kim çözerdi-Koyun kurt ile gezerdi-Fikir başka başk olmasa" "düğüm" ile kastedilen ne olabilir, "çözecek" kimdir?

Büyük ozan Aşık Veysel ( Şatıroğlu) bu dizelerinde, çözülecek "düğüm" ile neyi kastetmiş olabilir. "Kim" ile kast edilen kim olabilir?
3,879 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ali Sert
Ali Sert
60K UP
Türk Dili ve Edebiyatı okudu

Aşık Veysel'in şairliği, diğer şiirleri hatta şiirin diğer kıtalarını bir kenara bırakarak sadece burada anlatılanı kısaca anlatayım. Nesire çeviririrsek:

"İnsanların fikirleri farklı farklı olmasaydı kimse okumaz yazmaz, koyun kurt ile gezer ve bu kimsenin çözemeyeceği bir düğüm olarak kalırdı." denmekte. Burada anlatılan konu aslında dünyada var olan tabii kanunların hayatı anlamlandırmada ne kadar öneme sahip olduğudur.

İnsanlarının farklı farklı fikirlere sahip olmaları her insanın farklı düşünce, karakter ve davranış içinde olması evrenin anlaşılması için çok önemli bir ayna konumundadır. İnsanlar, devletler, ideolojiler; herkes aynı düşünsün, aynı fikirlere sahip olsun isterler ama bu yaratılışa terstir. Allah her insanı farklı yaratmış ve o insanların gözünden yarattıklarını tanıtmıştır bu esasen Allah'ın varlık delillerindendir. Eğer fikirler farklı farklı olmasa okumanın yazmanın bir anlamı olmazdı diyerek fikir üretmek için bu farklılıklara ihtiyaç olduğunu anlatıyor şair. Koyunun kurt ile gezmesi ise mecazi olarak farklı farklı fikirlerin olmaması durumunda zıtlıklarla değeri bilinen bu alemin bir anlamının olmayacağı kötülükle iyiliğin bir olacağı kötü insanla iyi insanın bir farkının kalmayacağıdır. "Kim çözer bu düğümü" derken de aslında sadece bu farklılıkların yok olması durumunda bile anlamsız bir dünya olacağı için bu durum da çözülemeyecek bir düğüm olarak kalacağı. Dünyanın anlamsızlaşacağıdır. Yani "kim çözer" sorusunun amacı "kimse çözemez" anlamını vermektir.

Tüm Reklamları Kapat

Aşık Veysel aslında bir aşık bir şairden çok bir filozof olduğunu ve düşünen insanın hayatın anlamını nasıl kavrayacağını çok müthiş bir şekilde ortaya koymuştur.

191 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Şahin Tutuş
Şahin Tutuş
62K UP
Sanatsever

Dizelerin devamında koyun kurt ile gezerdi, fikir başka başka olmasa diyor. Yaradan'ın evreni zıtlıklarla yaratmasına, zıtlık olmasaydı ortaya güzelliklerin çıkmayacağına yorulabilir bu düğüm.

Aşık Veysel, genel olarak türkülerinde doğanın detaylarından yola çıkarak yaradana varmıştır. Gözleri görmemesi sebebiyle çocukluk ve gençlik yıllarında biraz hor görülmeye maruz kalmış ya da bu hissiyatı yoğun yaşamıştır. Alevi olmasından ötürü muhtemelen farklı psikolojik baskılar da görmüş olabilir büyük şehirde. Örneğin bir başka türküsünde;

Vardım kurnanın başına, bir yudum su vermediler der.

Tüm Reklamları Kapat

Aşık Veysel

Kendini ayrık otu gibi hissetmiş olabilir.

İşin karakter tahlilini bir kenara bırakırsak Dünya üzerinde neredeyse tüm öğretiler karşıtlığın güzelliğinden, karşıtlığın aynılığından bahseder. Ying yang felsefesi de aynı şeyi söyler, Anadolu'da Yunus Emre öğretileri de. Örneğin;

Sen sana ne sanırsan, ayruga da onu san, Dört kitabın manası budur eğer var ise.

Tüm Reklamları Kapat

Yunus Emre

der Yunus Emre. İlk cümlede kendin için ne düşünüyorsan karşındaki için de onu diyor. Bu zıtlığın aynılığı öğretisidir.

Hatta işin bir ileri kademesinde zıtlık dediğimiz şey ak'tan kara'ya kara'dan ak'a bir varış halidir ve hep bir devinimdir. Durduğun nokta sadece bir duraktır, karşındakini başkası sanma der. Bunu bir diğer popüler türkü olan iki kapılı han türküsünde de görebiliyoruz rahatlıkla.

İki kapılı bir handa, gidiyorum, gündüz gece, gündüz gece...

Aşık Veysel

Burada bahsedilen şey tahmin edebileceğiniz gibi doğum ve ölümdür. Birbirine bu kadar zıt iki olgunun arasında insanoğlu sadece bir devinim halidir yaşam. Aşık Veysel bana göre gözlerinin görmemesinden dolayı farklı algılıyordu. Bu da çok normaldir. Ezcümle bahsi geçen sözler ile aynılığın sıkıcılığından, farklı renklerin güzelliğinden bahsetmiştir.

105 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close