Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Psikoloji kavramının beyinle bir ilişkisi bulunur mu?

Birisi ile tartışmaya girdik ve bana psikoloji ile beyninin alakasız olduğunu söyledi. Psikolojinin beyinle alakalı olduğunu biliyordum anlatmaya çalıştım ama kendisi beyinle değil tamamen ruh ile alakalı olduğunu söylüyor. Ruh ispatlanmış bile değil diyorum anlamıyor. Merak ettim. (Kaynaksız cevabı açıyorum ama tercihen olursa iyi olur)
693 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mustafa Direk
Psikoloji Bölümü Öğrencisi Olmak İçin Çabalıyor

Ruh kavramı, felsefi ve dini bağlamlarda derinlemesine incelenir. Psikoloji ise insan zihnini, duygularını ve davranışlarını bilimsel bir perspektiften inceler. İkisi arasındaki bu farkı görmek önemlidir.

Psikoloji, genel olarak insan zihninin işleyişi ve davranışlarıyla ilgili bir bilim dalı olarak tanımlanır. Ancak bu basit tanımlamanın arkasında, insan davranışının ve duygu durumunun karmaşık biyolojik temelleri yatar. Bu temellerin merkezinde ise beyin bulunmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

[1]Beyin, milyarlarca nörondan oluşan karmaşık bir yapıdır ve bu nöronların birbiriyle olan etkileşimleri, düşüncelerimizi, duygularımızı ve davranışlarımızı belirler. Psikolojik süreçlerin, beyindeki nörolojik aktivitelerle nasıl ilişkilendiğini anlamak, nöropsikolojinin ana odak noktasıdır.

Örneğin, bir kişinin bir anıyı nasıl hatırladığı veya bir duyguyu nasıl deneyimlediği, beynin belirli bölgelerinin aktivasyonuyla doğrudan ilişkilidir. Beyindeki hasar veya bozukluklar, bireyin düşünce süreçlerini ve davranışlarını etkileyebilir, bu da psikolojik rahatsızlıklara veya davranışsal bozukluklara yol açabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bunun yanı sıra, birçok psikoterapi yöntemi ve psikiyatrik tedavi, beyindeki kimyasal dengesizlikleri düzeltmeyi veya beyin fonksiyonlarını optimize etmeyi hedefler. Antidepresanlar gibi ilaçlar, beyindeki nörotransmitter dengeyi düzenleyerek ruh hali ve duygu durumu üzerinde olumlu etkiler yaratabilir.

''Tabii, psikoloji beyinle ilgili değil. Aynı şekilde aşçılığın da yemekle bir ilgisi yok. Aslında bütün ünlü aşçılar sadece doğru tabağı seçme konusunda uzmandır, değil mi?''[1][2]

Kaynaklar

 1. american psychology association. Cognitive Psychology Explores Our Mental Processes. Alındığı Tarih: 7 Eylül 2023. Alındığı Yer: apa org | Arşiv Bağlantısı
 2. Mustafa Direk. Bu Metindeki Yazı Google Bard İle Düzenlenmiştir!. Alındığı Tarih: 7 Eylül 2023. Alındığı Yer: Google Bard | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tuğba Özgün
Öğrenci

Modern psikolojiye göre psikolojik süreçlerle biyolojik yapı ilişki içindedir. İnsan bedeninde psikolojik süreçlerle yakından ilişkisi olan sistemler endokrin sistemi ve sinir sistemidir. Bu iki sistem birlikte çalışarak organizmanın kontrol ve düzenini sağlar.

Hormonların salgılanmasından endokrin sistemi sorumludur. Bazı psikolojik rahatsızlıkların nedeni hormonlardaki düzensizliklerdir. Hormonlar ergenlik, yaşlılık gibi geçiş dönemlerindeki davranış değişikliklerini de etkiler.

Tüm Reklamları Kapat

Sinir sistemi vücudun elektrokimyasal iletim ağıdır. Her türlü davranış, beynin değişik bölgelerinde yer alan sinir hücrelerinin etkinliği ile gerçekleşir. Değişik duyu organlarından gelen binlerce bilgi sinir sistemi sayesinde taşınır, işlenir ve bu bilgilere uygun yanıtlar oluşturulur.

116 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Uzm. Psikolog Elif Baybuğa. Psikoterapi İle Bütünleşen Beyin. (5 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 5 Eylül 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close