Puan Ver
2
Puan Ver

Proteinlerin kökeni nereden gelmektedir ve canlılardaki proteinlerin yapı taşı olan aminoasitler neden sol-elli olarak nitelendirilmektedir?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Proteinlerin kökeni ilk canlının oluşumunda gözlenen abiyogenez teorileri dahilinde açıklanabilmektedir. Şu ana kadar bir çok tartışmalı görüş olsa da en çok kabul gören görüş canlılığın su altı volkanik bacası etrafında oluştuğudur. Su altı volkanik bacaları sıcaklık açısından çok zengin olup reaksiyonları katalizleyecek kimyasalların da o çevrede bol olduğu düşünülmektedir.

Aynı anda bir çok madde oluşmuştur ve bunlardan bir kaçı ise modern DNA yapısını oluşturacak basit yapılı amino asitlerdir. Tabii ki bunlardan da sağ elli ve sol elli olmak üzere bir çok madde ortaya çıkmıştır. ( birbirlerinin enantiyomeri ) Ancak günümüz canlılığını oluşturacak atasal koeservatın sahip olduğu ise L amino asitdir. Yani tamamen şans diyebiliriz. Çünkü öbür türlü gerçekleşmiş olsa neden bu şekilde oldu diye sorardık yani tamamen spontane.

Neden böyle oldukları da aslında kimyasal yapılardan kaynaklanmaktadır. Kimyasal yapılarının nasıl farklılıklar dahilinde birbirinin ayna görüntüsünü oluşturabileceğini şekillerle daha iyi anlatan link de bıraktım. Umarım faydalı olur.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yedi defa düşsen, sekizinci defa ayağa kalk.”
Japon Atasözü
Geri Bildirim Gönder