Sorulara Dön
1
Biyoloji & Genetik

Prokayot ve ökaryot organizmalarda gen anlatımı sürecindeki farklı aşamalar nelerdir? Bu aşamaların benzerlik ve farklılıkları nelerdir?

1
1,780 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Prokaryotik ve Ökaryotik Gen İfadesi

Gen ekspresyonunun nasıl düzenlendiğini anlamak için, öncelikle bir genin bir hücrede fonksiyonel bir proteini nasıl kodladığını anlamalıyız. İşlem hem prokaryotik hem de ökaryotik hücrelerde, biraz farklı şekillerde gerçekleşir.Prokaryotik organizmalar, tanımlanmış bir çekirdeğe sahip olmayan tek hücreli organizmalardır; dolayısıyla DNA'ları hücre sitoplazmasında serbestçe yüzer. Bir proteini sentezlemek için transkripsiyon (DNA'dan RNA'ya) ve translasyon (RNA'dan proteine) süreçleri neredeyse aynı anda gerçekleşir. Ortaya çıkan proteine ​​artık ihtiyaç duyulmadığında, transkripsiyon durur. Bu nedenle, transkripsiyonun düzenlenmesi, bir prokaryotik hücrede ne tür proteinin ve her proteinin ne kadarının ifade edildiğini kontrol etmek için birincil yöntemdir. Sonraki tüm adımlar otomatik olarak gerçekleşir. Daha fazla protein gerektiğinde daha fazla transkripsiyon oluşur. Bu nedenle, prokaryotik hücrelerde, gen ekspresyonunun kontrolü çoğunlukla transkripsiyonel düzeydedir.

Ökaryotik hücrelerin aksine, karmaşıklıklarını artıran hücre içi organellere sahiptir. Ökaryotik hücrelerde DNA, hücrenin çekirdeğinde bulunur ve burada RNA'ya kopyalanır. Yeni sentezlenen RNA daha sonra çekirdekten sitoplazmaya taşınır, burada ribozomlar RNA'yı proteine ​​dönüştürür. Transkripsiyon ve çeviri işlemleri nükleer membran tarafından fiziksel olarak ayrılır; transkripsiyon sadece çekirdeğin içinde meydana gelir ve translasyon sadece sitoplazma içindeki çekirdeğin dışında gerçekleşir. Gen ekspresyonunun düzenlenmesi, işlemin tüm aşamalarında meydana gelebilir. DNA, transkripsiyon faktörlerini (epigenetik) bağlamak için DNA'nın açılması ve nükleozomlardan gevşetilmesi durumunda, RNA kopyalandığında (transkripsiyonel seviye), RNA işlendikten ve transkripsiyon sonrası seviyeye sitoplazmaya ihraç edildiğinde (transkripsiyon sonrası seviye) düzenleme yapılabilir. , RNA proteine ​​çevrildiğinde (çeviri seviyesi) veya protein yapıldıktan sonra (çeviri sonrası seviye).

-Prokaryotik gen ekspresyonu öncelikle transkripsiyon seviyesinde kontrol edilir.

-Ökaryotik gen ekspresyonu epigenetik, transkripsiyon, transkripsiyon sonrası, çeviri ve translasyon sonrası seviyelerinde kontrol edilir.

-Prokaryotik gen ekspresyonu (hem transkripsiyon hem de translasyon), bir hücrenin sitoplazması içinde, tanımlanmış bir çekirdeğin bulunmaması nedeniyle oluşur; böylece, DNA sitoplazma içinde serbestçe konumlandırılmaktadır.

-Ökaryotik gen ekspresyonu hem çekirdekte (transkripsiyon) hem de sitoplazmada (translasyon) meydana gelir.

1,619 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın