Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Periyodik tabloda keşfedilecek kaç element kaldı? Periyodik tablonun geleceği nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Öncelikle periyodik tablo tarihsel olarak birçok aşamadan geçmiş ve birçok farklı şekilde ortaya konmasına karşın günümüzde artan proton sayısına göre sıralanmaktadır.

Sorunuza geçmeden önce elementleri 2'ye ayıralım;

  • doğada kararlı veya kararsız olarak bulunabilen
  • sentezlenebilen kararsız elementler olarak. (Sentezlenebilenlerin birçoğu kararsız olması nedeniyle doğada genellikle bulunmazlar. Ancak doğada bulunup da kararsız olan yani belirli bir yarı ömre sahip kararsız elementler de vardır.)

Bilinen 118 elementin 92 tanesi doğada bulunabilir.

Bu kararsızlığın temel nedeni artan proton sayısı nedeniyle çekirdekteki elektromanyetik etkileşimin yapıyı bozacak durumda olmasından kaynaklanır. (Radyoaktif bozunma)

Sorunuza gelecek olursak gelecekte birçok yeni element sentezlenebilir. Ancak bunların ömürleri tıpkı birçok atomaltı parçacık gibi oldukça kısa olabilir. Şu anda keşfedilecek kaç element kaldı sorusuna tam olarak yanıt verilemez.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Periyodik Tablo Periyodik tablonun tarihi
  2. Radyoaktivite Radyoaktivite hakkında detaylı bilgi için
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yasa, arzudan bağımsız mantıktır.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder