Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Peçeteler sürdürülebilir bir teknoloji midir?

Havlu peçeteler, tuvalet peçeteleri vb. şeyler sürdürülebilir şeyler midir? İnsanlık sıkıntıya girmeden bunları yüzlerce yıl kullanabilir mi, eğer kullanamazsa olası başka seçenekler nelerdir?
222 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Chev Chelios
Chev Chelios
70K UP
Bilimsever

Peçeteler, havlu peçeteleri, tuvalet peçeteleri ve pamuklu bez gibi ürünler sürdürülebilir bir teknolojik ürün olarak kabul edilmez. Bunlar genellikle kağıt üzerinde üretilir ve ağaçlardan elde edilen malzemeler kullanılır. Ağaçların yok edilmesi, su kaybı ve enerji tüketimi gibi çevresel problemlere yol açabilir. Ayrıca bu ürünler genellikle bir kere kullanılır ve atılır, bu da atık yönetimi ve çevresel problemlerle başa çıkmayı güçleştirir.

Yüzlerce yıl boyunca insanlık sıkıntısız bir şekilde bu ürünleri kullanamayabilir. Bunun yerine, sürdürülebilir alternatifler olarak su bazlı tuvalet kağıdı, kağıt ürünlerinin yeniden kullanımı veya tekrar kullanılabilir havlu ve pamuklu bezleri gibi seçenekler düşünebilirsiniz. Bu seçenekler, doğal kaynakları koruyan ve atık miktarını azaltan daha sürdürülebilir çözümler sunabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. ECOLIFE Conservation. Ecolife Conservation. Alındığı Tarih: 2 Şubat 2023. Alındığı Yer: ECOLIFE Conservation | Arşiv Bağlantısı
 2. Treehugger. Treehugger. Alındığı Tarih: 2 Şubat 2023. Alındığı Yer: Treehugger | Arşiv Bağlantısı
 3. Good On You. Good On You. Alındığı Tarih: 2 Şubat 2023. Alındığı Yer: Good On You | Arşiv Bağlantısı
 4. NRDC (Natural Resources Defense Council). Page Not Found | Nrdc. Alındığı Tarih: 2 Şubat 2023. Alındığı Yer: NRDC (Natural Resources Defense Council) | Arşiv Bağlantısı
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close