Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
-1
Puan Ver

Paul feyerabend bilimin nesnel olmadığını ve ideoloji barındırdığını söyler. Bunu neyle gerekçelendirir?

Paul feyerabend modern bilimin "birinci dünya bilimi" nesnel ve diğer tüm yöntemlerden (din, sanat) üstün olmadığını aralarında hiyerarşik düzen olmadığını dolayısıyla bilimin her zaman başarılı veya doğru olduğu sonucuna varamayacağımızı söylüyor. Fakat bunu neye dayandırıyor pek anlayamadım

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Feyerabendin kendisi dışında hiç bir dayanağı yoktur.Kendisi tam bir bilim düşmanıdır.

Öncelikle bilim karşıtlığı ile ilgili şu yazıyı okumanızı öneririm.Burada malum kişinin adı da geçiyor.

https://evrimagaci.org/bilim-nerede-ters-gitti-dusuk-seviyeli-bilim-karsitligi-nasil-bu-kadar-guc-kazandi-8155

Sonra da tam da bu konu ile alakalı bir kitap önermek istiyorum Feyerabendin bilimle ilgili bütün spekülasyonlarına kusursuz bir cevap .

https://www.idefix.com/Kitap/Biri-Bilim-Masaldir-mi-Dedi/Tamer-Ertangil/Felsefe/Felsefe-Bilimi/urunno=0000000584951

Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir kültürü yok etmek için kitapları yakmaya gerek yoktur. İnsanları kitap okumaktan caydırın, yeter.”
Ray Bradbury
Geri Bildirim Gönder