Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
6
Puan Ver

Papağanların veya muhabbet kuşlarının dış sesleri taklit etmesi, korunma içgüdüsü yüzünden midir?

1
681 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle sorunuz için teşekkür ederim, benim de merak etmeme vesile olup biraz araştırma yapmama sebep oldu. Sorunun cevabını verecek olursak anladığım kadarıyla şuan için tam olarak bu davranışın tüm sırlarını açığa çıkarmış değiliz. Fakat yine de elimizde bu konuya dair sorulara verebileceğimiz yanıtlar mevcut. Kuş bilimciler bu konuya papağanlar ya da muhabbet kuşları niçin diğer kuş türleri gibi kalıtımsal yollarla aktarılan bir ses hafızası şablonunu genler üzerinden yeni nesillere aktarmadığını bunun yerine ortam seslerini taklit etmeyi öğrendikleri sorusunu merak edip yola koyulmuşlar. Sebeplerden ilkini söylemek gerekirse; bu davranış yani ortam seslerini taklit etmek; iyi bir işitme, hafıza ve kas kontrolü gerektiren nöral fonksiyonların güvenilir bir sosyal göstergesidir. Papağan ve muhabbet kuşlarının koloniler halinde yaşadıklarını da düşünürsek bunu bir nevi kolonideki güçlü(sağlıklı) veya güçsüz(hasta) bireyleri tespit etmeye yarayan bir test olarak görebiliriz. Diğer sebeplere geçmeden önce ufak bir Türkçe dersi hatırlatması yapmak da fayda görüyorum. Şu cümlenin kulağınıza yabancı gelmediğini varsayıyorum: "Dil yaşayan, değişen bir olgudur.". Aynısı papağanlar ve muhabbet kuşları da için de geçerli aynı türün farklı coğrafyalarda yaşayan popülasyonları incelendiğinde kendilerine has tıpkı biz insanlar gibi bölgesel ağızlar yarattığını görüyoruz. Şimdi bu davranışın sebeplerini açıklamaya devam edebiliriz. Bu ortaya çıkan ağız nedeniyle papağanlar ya da muhabbet kuşları kolaylıkla yakın çevrelerden dişi ve erkekleri bulabilir ya da tam tersi onlardan uzak durması gerektiğini anlayabilir. Ortaya çıkan bu ağzın diğer bir faydası ise bölgeyi paylaştıkları komşularını tanımasına olanak sağlar ve dışarıdan gelen bir yabancının bir bölge sakini olup olmadığı ayırt edilir. Ayrıca tutsak bir muhabbet kuşu popülasyonunda yürütülen deneyler sonucunda; ses taklitlerinin kendini o klana ait hissettiğinin göstergesi olduğu gözlemlenmiştir. Kaydedilen gözlemler arasında muhabbet kuşlarının birbirini yargılarken benzer sesler çıkardığı da görülmüştür :). Ayrıca başka bir çalışmada da yabani papağan topluluklarının ses kayıtlarının çalındığı ve dinletilen papağanların kendi yerel ağız seslerine çok daha şiddetli tepki verdikleri gözlemlenmiştir. Bu da neden bu davranışı geliştirdiklerinin aslında doğrudan bir göstergesidir: Sesli ortamlarda dahi birbirleriyle iletişim kurabilmek. Son olarak bazen bu taklitlerin genel bir alıcıdan ziyade spesifik olarak birisine gönderildiği de biliniyor.

Eksikleri illaki vardır yazının konu hakkında söyleyecekleri olan arkadaşlar lütfen beni tamamlasın :).

577 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. www.scientificamerican.com Papağanlar neden taklit etme yeteneğine sahip?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Günbatımı hakkında ufak birkaç bir şey bilmek, onun romantikliğini bozmaz.”
Carl Sagan