Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver

Ozon tabakası oluşmadan önce ilk canlılar radyasyondan nasıl korunmuşlardı?

1
Teşekkür (3)
Hatırla (2)
Takip (3)
Paylaş
1 Cevap

Ozon, üç oksijen atomunun kovalent bağ ile birleşmesinden oluşan bir gazdır. Kimyasal formülü O3 olan ozon; oksitleme gücü yüksek, renksiz, solunum yollarını tahrip gücü çok yüksek ve ağır kokulu bir gazdır. Güneş’ten gelen yüksek enerjili ultraviyole radyasyonunun etkisiyle atmosferde oksijen molekülü (O2 ) parçalanarak serbest oksijen atomu (O) hâline dönüşmektedir. Daha sonra bu serbest hâldeki oksijen atomları yine ultraviyole ışınların etkisiyle oksijen molekülüyle (O2 ) birleşerek ozon molekülünü (O3 ) oluşturmaktadır. Atmosferde bulunan ozonun yaklaşık %10’u troposfer katmanının üst kısmında, %90’ı ise stratosferin alt kısımlarında bulunur. Bu nedenle atmosferin yaklaşık 20 ile 25. km’leri arasında ozon gazının yoğun olarak bulunduğu bu alana “ozon tabakası” denilmektedir. Ozon tabakası Güneş’ten gelen zararlı ultraviyole radyasyonu tutması nedeniyle hayati önem taşır.

Ozon tabakasından önce ise canlıların tümüne yakını denizin altından yaşamaktaydı. Çok azı ise güneşten gelen ışınlara maruz kaldığı halde yaşamaya devam edebilme yeteneğine sahipti.

Linkini kaynaklardan vereceğim videoyu (National Geographic adlı kanalda yayınlanan "Dünya: Bir Gezegenin Oluşumu") izleyerek Dünyanın varoluşundan bu yana geçen süreci izleyebilirsiniz.

Teşekkür (2)
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tüm büyük gerçekler, ilk ortaya çıkarıldıklarında kutsallara hakaret olarak algılanır.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder