Paylaşım Yap
Sorulara Dön
1

Osmanlı'da neden tahta geçen şehzade, diğerlerini katletti ki? Saltanatının devamlılığı için tahtı düşünmeyen kardeşlerini hadım ettirse olmaz mıydı?

Osmanlı döneminde padişahlar saltanatlarının kesinliği ve devamlılığı için hep kardeşlerini katletmişler. Öldürmek yerine daha mantıklı çözümler üretilemez miydi? Haremde çalışan ağaların hadım olduğunu biliyoruz. Aynı şekilde tahtta gözü olmayan kardeşlerini hadım ettirse olmaz mıydı?
5,534 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak
40K UP
Sosyal Bilgiler öğretmeniyim. ayrıca tarih bölümünü bitirdim

Öncelikle selamlar. Aslında bu duruma duygusal bakılmaması gerektiğinin öncelikle altını çizmem gerekir. Osmanlı Devleti, kurulduğu günden beri aslında "Mutlak Monarşi " sistemiyle yönetilmiştir. Padişahtan daha yetkili kimse olmamakla divan bile aslında bir danışma kuruludur. Aslında, Osmanlı Devleti'nin asıl adı "Devlet-i Aliyye'yi Osmaniye" yani "Osmanlı Ailesinin Devleti"dir. Bkn : Halil İnancık "Devleti Aliyye "

Ve bir çok kişinin aslında gözden kaçırdığı nokta da burada başlar. Mutlak Monarşinin getirilerinden biride tek adamlıktır. Yani aslında Padişahın otoritesine kimse rakip olamaz. Bırakın veziri, kardeşi eğer halk ve asker artık padişahtan çok şehzadeyi, sultan olarak görürse, aslında katlini vacip kılar. Ki bunu da aslında Şehzade Mustafa olayından görebiliriz. Bu uygulama sadece Osmanlıda değil bir çok Türk devleti hatta bir çok monarşide de gerçekleşmiş ancak bunlar için ya değişik yollar ya da bahaneler aranmıştır.

Kardeş katli. 2. Mehmet (Fatih) dönemindeki kanun ile yazılı hale gelen bu uygulama, 1. Ahmed tarafından kaldırılmıştır. Bir çok rivayet olsa da en güçlüsü, saraydan yaklaşık 50 ye yakın çocuk genç fark etmeksizin şehzade tabutu çıkmasıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Gelelim nedenine, bir çok monarşi yönetiminde olduğu gibi padişah, sultanlığını dine yani tanrıya yani tanrının ona hediyesi veya emanetine bağlayacak ve bu şekilde meşru kılacaktır. Ancak bu durum tahmin edersiniz ki, ufak bir mantıkla bile kardeşlerinde de vardır. Haliyle her erkek kardeş aynı oranda bu hakka sahiptir. Hadım edilmesi, onun sadece çocuğunu olmamasına sebep olur. Ama hala saltanattaki hakkı devam eder. En ufak bir otoritesel zayıflama haliyle diğer kardeşlerin eninde sonunda saltanatı istemesine yani iç kargaşaya neden olacaktır. Aslında bu durum zaten yaşanır. Biz buna taht mücadelesi diyoruz. Diğer yandan bakarsanız, bu durumun yapılmayan devletlerde eninde sonunda ilk başta 2 ye daha sonra çoklu parçalara bölünme gerçekleşilir ki bunun en güzel örneği Göktürklerdir. Osmanlı, bu sistemleri ne kadar Selçuklulardan öğrense de bunu kaybetmemiş ve iyi kullanmıştır.

Bu mücadeleyi güçlendiren şey ise askere ve divandaki rütbeli vezirlere kendini seçtirtmekten geçmektedir. Aslında 2. Mehmet Han oğullarına ve torunlarına bir mesaj vermiştir. Bu mesaj, "Ya devlet için en iyisi olur en güçlüsü olur, tahta geçersin ya da kardeşin seni öldürür". Hatta şehzade ölümlerinde yaşanan bir diğer olay, şehzadenin erkek çocukları da babalarıyla aynı kaderi paylaşır. Onlara hiç şans ve hak verilmez. Nedeni büyüyünce isyan çıkarıp hak iddia etmemesi içindir.

Yani burada bile aslında doğa dikkate alınır. Ya avcı olunur. Ya da av.... Kaynaklardan özellikle 4. olana bakabilirsiniz. Şehzade ölümünden, oradan kardeş katline bağlayabilirsiniz umarım.

558 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yavuz Bahadıroğlu. (2021). Osmanlı'da Sehzade Katli. ISBN: 9786051622156. Yayınevi: NESİL YAYINLARI.
 2. İlber Ortaylı. (2021). İç Sayfalara Gözat Yorumlar 593 Paylaş Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek - 1. ISBN: 9789752633711. Yayınevi: TİMAŞ YAYINLARI.
 3. Halil İnalcık. (2021). Devlet-I Aliyye Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar -I. ISBN: 9789944886451. Yayınevi: TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI.
 4. İlber Ortaylı. Şehzade Mustafa Neden Öldürüldü - İlber Ortaylı Anlatıyor. (28 Şubat 2014). Alındığı Tarih: 14 Ağustos 2021. Alındığı Yer: youtube | Arşiv Bağlantısı
 5. İlber ortaylı. Kanuni Sultan Suleyman'in Baska Caresi Yoktu. (14 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 14 Ağustos 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Padişah veya padişah soyundan gelenlerin kanını akıtmamak gibi bir kural var. O yüzden çoğunlukla boğdurularak öldürülmüşler.

Padişah ve halife olması nedeniyle kanlarını akıtıcak olan da suçlu sayıldığından kanını, organını alamıyor.

Tüm Reklamları Kapat

268 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close