Sorulara Dön
1
Ekoloji, Botanik & Mikoloji

Ormanlar neden meyve veren ağaçlardan oluşmuyor?

Başlıkta da olduğu gibi ormanlar neden meyve veren ağaçlardan oluşmuyor? Kaynak verirseniz sevinirim ama olmasada olur.

2
305 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Çok güzel bir soru.

Ağaçlar, erkek ve dişi üreme sistemleri arasındaki polen alışverişi yoluyla, eşeysiz olarak çoğalırlar. Tek bir ağaç, kendi kendine, farklı çiçeklenme zamanları gibi uyarlamalara dayanarak hem erkek hem de dişi çiçekler üretebilir. Eğer ortam uygunsa bir-iki ağaçtan kısa sürede bir orman oluşabilir çünkü birbirlerini veya kendilerini polenleyebilirler.

Oysa meyve veren ağaçlar, tozlaşma yolu ile çoğalır. Meyve verebilmek için meyve ağaçlarının çiçekleri tozlanmalıdır. Kendi çiçekleri arasında tozlaşma sonucu meyve veren çeşitlerin "kendi kendine verimli" olduğu söylenir. Bununla birlikte, birçok çeşit "kendi kendine verimsizdir" ve kendi polenlerinden meyve üretemez; bunun yerine başka türden polen gerekir. Bunun da doğada kendi kendine gerçekleşme ihtimali, diğer ağaçlara nazaran çok düşüktür.

Diğer bir deyişle; meyve ağaçlarının çiçek açması ve bunların tozlaşması sonucu meyveye dönüşen tohumların yayılabilmesi için geçen süre boyunca, polen alışverişi yoluyla çoğalan ağaçlar çok daha fazla yol katetmiş olur. Dolayısı ile çok daha hızlı çoğalarak, baskın tür olmaya çalışırlar.

O yüzden vahşi doğada, genelde sırf meyve ağaçlarından oluşan orman göremeyiz.

263 görüntülenme
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Ormanlarda meyve veren ağaçlar mevcuttur, buna Türkiye'den örnek verecek olursak kestane genellikle bahçelerden değil ormandan toplanarak elde edilir. Yine birçok belgeselde ormanda meyve tüketen hayvanlar görmek mümkündür.

Ormanda meyve ağaçları uzun ağaçlar tarafından sert rüzgardan ve çok yoğun güneş ışığından korunur, solucan gibi canlılar tarafından köklerinin hava alması sağlanır, toprakta yaşayan bakterilerin besinleri sindirerek ayrıştırması ve diğer hayvanların dışkıları sayesinde gübrelenir. Ormanların sağladığı bu koruma ve faydalar bahçelerde çiftçiler tarafından sağlanır.

Ormanların alt katmanlarında yine yenilebilir sebze ve mantarlar da yetişebilmektedir.

Bunlara ek olarak yine suni olarak meyve ormanları da oluşturulabilmektedir.

Sorunuzda bizim tükettiğimiz meyveleri sorduğunuzu varsaydım, ancak meyveyi bitkilerin tohumlarını koruyan yapı olarak değerlendirdiğimizde bizim tükettiklerimiz dışında da birçok meyve ağacı ormanlarda mevcuttur muhtemelen.

Kaynaklarda verdiğim wikipedia sayfasında çok daha fazla detay mevcut.

313 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın