Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
0

Organik zekanın nasıl çalıştığını anlamadan "yapay zeka" kavramı içi boş bir kavram değil mi?

Belirlenmiş hatta dinamik veri analiz yöntemlerini zeka olarak sunmak teknolojinin bir pazarlama arayışından ibaret

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle bu soruyu ön yargılı bulduğumu söylemeliyim. İlkin organik zekanın nasıl çalıştığını anlamamış olmak bireysel bir sorun ve kesinlikle genelleştirilemez.

Sonra ve en basit açıklamayla, Zeka denilen şey, beynimizin öğrenme kapasitesi ile öğrenme eyleminin mantıklı, tutarlı ve başarılı bir sonuca ulaşabilmesidir. Bu konudaki beyin araştırmalarına uzun uzadıya girmek yerine, belki bu soruya, dolaylı da olsa, ilk yanıtı veren kişinin ünlü Fransız filozof Descaretes olduğunu, ardından da yanıtını vermek yeterli olacaktır. Descaretes ne diyor? ''Düşünüyorum o halde varım''. Ne demek bu? Düşünerek önce var olduğunu anlayıp varlığının bilincine varırsın. Sonra yine düşünüp zekanı çalıştırarak araştırıp öğrenirsin ardından bu bilgilerini tutarlı ve başarılı bir sonuca ulaştırırsın.

Cansız olan Yapay Zekanın da çok kabaca yaptığı şey bu... Üstelik cansız bir varlık olarak.. Canlı bir insan eğer bu kadar basit bir olgusal işlemi anlamamışsa, yapay zekanın yaptığı işe, nasıl olur da içi boş kavram diyebilir? Ve ne tür bir bilgiyle? Ayrıca Yapay Zeka asla bir soyut 'kavram' değil. Düşünen, eyleyen, üretilmiş, ama asla yaratılmamış maddesel bir varlık o. Soru cümlenin sonunu bir kez daha okumanı öneririm: ''.... yapay zeka kavramı içi boş bir kavram'' diyorsun. Artık buradaki çelişkileri biraz da sen düşün.

Son olarak da yapay zeka robotlarının günümüz sanayinde, tıp ve daha birçok alanında insanın kesinlikle yapamayacağı hassaslık ve ayrıntıdaki işleri yıllardır yapmakta olduklarını da anımsatırım. Kal sağlıcakla... İ.U.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mantık bizi sadece çağdaşlarımızla değil, bizden binlerce yıl önce yaşamış ve çok sonra yaşayacak olanlarla birbirimize bağlar.”
Leo Tolstoy
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku