Sorulara Dön
0
Mühendislik & Teknoloji

Optik bilgisayar yapılabilir mi?

Merhabalar, bir sorum olacaktı. Tamamen ışık ile çalışabilen bir bilgisayar yapabilmek mümkün müdür? Demek istediğimi biraz daha açacak olursam optik işlemcilerden bahsediyorum. Yani klasik bilgisayarlarda kullandığımız mantık kapılarının aynısını ışık ile yapmak, optik bir transistör oluşturabilmek istiyorum.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

İşlemciler şu anda küçük lazerler ve ışık algıçları (dedektörleri) taşıyabiliyor. Böylelikle, şu anda kullanmakta olduğumuz bakır kabloların hızını kat kat aşabilen küçük optik fiberler yoluyla veri alış-verişi yapabiliyorlar. Optik işlemci geliştiren birkaç firma bile var. Optik işlemci yongaları (çipleri), hesaplama yapmak için akım ve elektronik transistör yerine ışık ve optik düğme kullanıyor.şlemciler şu anda küçük lazerler ve ışık algıçları (dedektörleri) taşıyabiliyor. Böylelikle, şu anda kullanmakta olduğumuz bakır kabloların hızını kat kat aşabilen küçük optik fiberler yoluyla veri alış-verişi yapabiliyorlar. Optik işlemci geliştiren birkaç firma bile var. Optik işlemci yongaları (çipleri), hesaplama yapmak için akım ve elektronik transistör yerine ışık ve optik düğme kullanıyor.Aklınıza, bu yongaların birbirleriyle ışık kullanarak nasıl iletişim kurabilecekleri takılmış olabilir. Evet, elektrik akımı üretmek için yapılmışlardı ama ilginç bir şekilde, silikon yongalar, transistörlerin yanı sıra ışık vericisi ve alıcısı içerecek şekilde uyumlandırılabilir. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları bunu çoktan başarmış durumda ve şu anda teknolojiyi ticarileştirmek için Ayar Labs adında bir şirket kuruyorlar.

Danimarka'da bulunan Aarhus Üniversitesi bilimcileri ise bunun bir adım ötesini düşünüyor: Eğer yongalar birbirleri ile optik olarak iletişim kurabiliyorsa, lazer ışığı kullanarak, çip üzerindeki (çekirdekler ile transistörler arası) iletişimi de optik olarak sağlamak mantıklı olmaz mı? Ekip, Avrupa çapındaki çalışma arkadaşlarıyla beraber, bitleri lazer ışığı ile yazan daha verimli bellekler tasarlama yolları araştırıyor. Eğer bunu başarabilirlerse, 2030 yılı gibi erken bir tarihte yeni yonga teknolojisine geçilebileceğini düşünüyorlar.Optik yongalar hâlâ elektronik yongaların biraz gerisinde kalıyor ama yapılan araştırmalardan sezilen şu ki, yakın bir gelecekte, bilgisayar dünyasında devrim yaratacaklar. Belki 5 yıl sonra, süper-bilgisayarlarda ilk optik yan-işlemcileri görür ve yeni ilaçların keşfi için kullanmaya başlarız. Belki 10 yıl sonra, optik yongalar, sürücüsüz araçlarda ve otonom dronlarda nesne algılama için kullanılır olur. Tahminlere göre, 20.yüzyılın elektronik çağı oluşu gibi, 21.yüzyıl da fotonik çağı olacak.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • S.Uzel. Optik Bilgisayarlar İçin Çalışmalar Sürüyor. (30 Mart 2018). Alındığı Tarih: 23 Mayıs 2021. Alındığı Yer: bilimfili | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın