Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
0

Önümüzdeki binlerce yıl boyunca sonsuz sayıda şiir, müzik hikayeler yaratılacak mıdır?

Bu kaynağın bir sonu bir tıkanma anı olabilir mi acaba?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Insan varoldukça edebiyat var olucaktır diyenler var.

Ancak bir şekilde birbirimizin hislerini sözcükler aracılığıyla değil de şimdi hayal edemediğimiz bir teknoloji (kurgusal olarak telapeti gibi birşey) olursa o zaman farklı bir anlaşma yolu olur, o zaman yazmaya gerek kalmaz belki.

417 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Şu an mevcut 7 sanat var. Hemen hatırlayalım:

1- Resim ve Heykel.

2- Müzik.

3- Tiyatro.

4- Dans.

5- Edebiyat.

6- Yapı (Mimari)

7- Sinema.

Bugüne kadar keşfedilen bu sanatların hiç biri, bitmedi, terk edilmedi. Resim, heykel, dans, müzik hatta mimari dediğimiz sanatların başlangıcı dahi bilinmiyor, onbinlerce yıl önceye dayanıyor ve değişse de, güncellense de bitmediler. Sanat, son derece dinamik ve değişken bir olgu olsa da tarihte hiç durmadan zenginleşti, güçlendi, çeşitlendi. En basitinden mağaranın duvarına çizilen ve estetik kaygılar barındıran bir resim de resim. Bugün tamamı sanal ortamda hatta 3 boyutlu olarak yapılan resim de bir resim. Resim sanatının teknikleri, yöntemleri değişse de resimin sanatseveri etkileme yöntemleri, enstrümanları, silahları neredeyse tamamen aynı.

Evet, belki bir gün mürekkebe, kağıda, cilte ihtiyacımız kalmayacak. E kalmadı zaten, sesli kitap var. Roman bitti mi? Hayır. Sesli kitap bir iletişim ve sunum yöntemi. Roman hâlen aynı şey. Sesli biçimde şiir, öykü, piyes, roman okunabilir. Ama bu edebiyat biçimleri aynen yerlerindeler. 1010'lu yıllarda Japon Murasaki Shikibu tarafından yazılmış ilk roman ne ise, bugün sesli kitapla dinlediğimiz roman aynı şey.

Çok daha uzun ve ayrıntılı cevap verebilirim ama uzatmayayım; Sorunuzdaki şiir, müzik, öykü gibi anlatı yöntemleri birer sanat biçimidir ve biteceklerini hiç sanmıyorum. Elbette "asla bitmeyecekler" diyemem. Ama bugün için bile binlerce yıla yayılmış sanat tarihi bize bunu gösteriyor. Sanat her zaman zenginleşir, çeşitlenir, dönüşür ama bitmez.

2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğa, nazik veya gaddar değildir. Zulmü sevme ya da sevmeme gibi bir tercihi de yoktur. Bir konu DNA'nın korunumunu ilgilendirmediği sürece doğa tamamen nötrdür.”
Richard Dawkins
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku