Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3

Önerdiğiniz tarih kitapları nelerdir? Ne hakkındadırlar?

  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Özgün Kabacaoğlu
Özgün Kabacaoğlu İdari Tarihçi

1 - Bunu Herkes Bilir - Emrah Safa Gürkan

Tarihe genel bakışla ilgili yanlış bilinen çoğu konuyu dikkatle inceleyen popüler bir eserdir.

Bu Reklamı Kapat

2 - Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek - İlber Ortaylı

Osmanlı Devleti'yle ilgili 21. yy. bakış açısıyla yazılan, uzun yılların emeği bir seri. Osmanlı tarihine dolayısıyla ülke tarihine başlamak için iyi bir eser.

Bu Reklamı Kapat

3 - Osmanlı İmparatorluğu ve Avrupa - Jean-François Salnon

Avrupa ile etkileşimli Türk tarihini öğrenmek için bakılabilir. Farklılıklar aynılıklar...

4 - Osmanlı - Türkiye İktisat Tarihi - Şevket Pamuk

Milli sorunların başlıcası ekonomi hakkında bir eserdir. Anlaşılır iyi bir dili var.

5 - Hatıratlarla Karşılaştırmalı Nutuk - İBB Yayınları

Nutuk çoğu kişinin ne yazık ki okumadığı bir eser. Bu çalışmayla kaynak değeri artmıştır. Derli toplu biçimde elinizde iken olaylar hakkında dönüp bakıp Atatrük dışındakilerin de neler düşündüğünü öğrenilebilecek bir eserdir.

Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
Cevap
Volkan Veli
Volkan Veli Akademisyenim, iktisat ve tarih çalışıyorum. Sayısal kökenliyim...

1. Bir Mühendisin Dünyası/Tübitak yayınları: Amerikalı bir makine mühendisinin bilim, teknoloji ilişkisini mühendis ne yapar sorusu etrafında şekillendirdiği bir kitap.

2. Genç İşadamına.. Emre Yılmaz: iş dünyasının kültürünü, siyasetle ilişkisini, kirli taraflarını çok akıcı anlatmış.

Bu Reklamı Kapat

3. Lexus Zeytin Ağacı/ Thomas Friedman: demokrasi, hukuk ekonomi ilişkisini ve gelişmiş-gelişen ülkeleri irdeleyerek anlatmış.

4. Yenilik İktisadı Chris Freeman: Endüstri devrimlerini icatlarla birlikte hikayeleriyle anlatmış ve analiz etmiş bir kitap.

173 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Yusuf Taha Yılmaz
Yusuf Taha Yılmaz 4 Yıldır Tarih Alanında Çalışıyorum

1- Geldim Gördüm Yendim (Peter Jones): Roma İmparatorluğu'nu, askeri yapısını, kültürünü ve yaptığı savaşları anlatan bir kitap.

2- Yakın Tarihin Gerçekleri (İlber Ortaylı): Yıkılış zamanında Osmanlı'yı, padişahlarını, zor durumlarını; yeni kurulan Türkiye'nin 2. Dünya Savaşı'na kadar yaşadıklarını anlatan bir kitap.

Bu Reklamı Kapat

3- İlk Türkler (Ahmet Taşağıgil): Türklerin nereden geldiğini, kültürlerinin ve geleneklerinin nasıl değiştiğini, yaşam tarzlarını, savaşlarını ve dinlerini anlatan bir kitap.

4- Haçlı Seferleri Tarihi (Ernoul Kroniği): Adı üstünde Haçlı Seferlerini, hedeflerini ve sonuçlarını anlatan kapsamlı bir kitap.

2
  • Raporla
Cevap
Efekan Remzi Bahar
Efekan Remzi Bahar tarihi severim

Rönesans'tan Bugüne Modern Avrupa Tarihi - John Merriman: Adı üzerinde, rönesanstan başlayıp günümüze kadarki Avrupa tarihini anlatıyor. 1300 sayfa olması gözünü korkutmasın, okuması kolay bir kitaptır, Say yayınları iyi iş çıkarmış.

Rönesans Avrupası Türkiye'nin Batı Medeniyetiyle Özdeşleşme Süreci- Halil İnalcık: Akıcı, anlaması kolay ve her tarafından bilgi fışkıran bir Halil İnalcık klasiği.

Bu Reklamı Kapat

Bilim Tarihi - Cemal Yıldırım: Cilt cilt yazılmasa da, bilim tarihindeki kilometre taşlarını güzel bir biçimde anlatan bir kitap.

Devlet-i Aliyye (set) - Halil İnalcık: Bu set şu anda 5 kitaptan oluşuyor, Osmanlı hakkında genel ve detaylı tonlarca bilgi var.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et