Puan Ver
0
Puan Ver

Ölümsüzlüğü ararken covid-19 karşısında çaresiz kalan insanın hayal kırıklığı nasıl onarılacak?

Covid-19 salgınından daha tehlikeli hale gelen umutsuzluk mudur?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Umutsuzluk hem var hem yok. İnsanın kalbi ne kadar esnek ne kadar dayanıklı olursa olsun, bütün dünya bir yarı açık ceza evi olduğunda kalp zarar görmek zorunda kalır. Bunun sebebi bilgisizliğimiz yüzünden şüphe ve korkunun bizleri rahat bırakmıyor olmasıdır çünkü yaşamın içinde potansiyel tehditler oluşmuştur. Ancak şu bir gerçek ki, umutsuzluğu yaratan şey ne olursa olsun etkisini yitirmek zorundadır. Bu bizim aktivitemiz ya da evrenin aktivitesi yüzünden olmaya mahkumdur. Değişimi kucaklama seçeneğimiz, ölmediğimiz sürece hep vardır. Öldüğümüzde ise o dünyada bizi rahatsız edecek bir şey kalmaz. Evrenin aktivitesi ise biz olsak da olmasak da bir çözüm üretir. Dolayısıyla umutsuzluk değişimi kucakladığında kaybolmak zorundadır. Bunun ötesinde bilim ile sahtebilim ayrımını yapmayı öğrenmeyi tavsiye edebilirim.

Teşekkür
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Söz konusu bilimse, binlercesinin otoritesi tek bir bireyin mütevazı mantığından daha değerli değildir.”
Galileo Galilei
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder