Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Ölüm yokoluş olabilir mi? Zaten makalede evrenin bu sartlarda olusmasi bi sure sonra yok olucagi gibi bi ifade iceriyo?

Kuantum dalgalanma: yoktan var olabilen enerji ve evrenin var oluşuna etkisi - evrim ağacı https://evrimagaci. Org/kuantum-dalgalanma-yoktan-var-olabilen-enerji-ve-evrenin-var-olusuna-etkisi-2894 bu makalede ki gibi olustuysa evren ki kanitlanmis olabilir olmayabilir bilmiyorum yani bu ranrinin varligini red edebiliriz dmek mi?

1
Kubra Bl 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evrendeki oluşumların herhangi bir şekli, tanrısallık için pozitif ya da negatif delil olarak kullanılamaz. Bunun nedeni, din in bilimsel olarak kanıtlanabilir - yanlışlanabilir bir sistematiği olmaması.

Din, rasyonel düşünceye yüklenen anlamdır. Bu nedenle bilimsel bütün yordamlar, tanrısal yöntem olarak görülebilir. Kısaca bilimsel argümanlar tanrısallık için geçerlilik - geçersizlik nedeni olmuyor teorik olarak.

Bilimsel bir argümana dayalı olarak tanrısallığı red edebiliyor olmayı teorik olarak geçerli gören bir yaklaşım, tanrısallığı bilimsel argüman üzerinden onaylıyor olmalı içsel tutarlılığını koruyabilmesi açısından. Oysa inancın kaynağı, o bilimsel argümana yüklenen anlam olduğu için sadece argümanı referans alarak tanrısal bir sonuca gidiyor, ya da tanrısallığı reddediyor olma durumu teorik olarak geçerli değil.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. https://fizikakademisi.com/2016/03/23/olumsozluk/ Ölüm sonrası bilincin kaybolmadığına dair araştırmalar var.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan, inanmak isteyen bir hayvan türüdür; inanmak zorundadır. Eğer inancı için sağlam bir kanıt bulamıyorsa, sözde kanıtlarla kendini tatmin edecektir.”
Bertrand Russell
Geri Bildirim Gönder