Puan Ver
2
Puan Ver

Ölüm bir son mudur yoksa eğer varsa başka bir evrene geçiş midir?

4
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
4 Cevap

Öldükten sonra hayatın olduğunu sanmıyorum.

Ölümden sonraki hayat dediğimiz kavram atalarımızın bu kısa ömürlerini kabul etmemeleri ve sevdikleri kişilerin öldükten sonra acılarını azaltmak için uydurulduğunu düşünüyorum. 

Böylece atalarımızın sevdikleri insanlar ölünce onların başka bir dünyada yaşadığını düşünüp acılarını azaltmaya çalışmışlardır.

Bilimsel olarak da ölümden sonra hayat olduğu kanıtlanmamıştır.

Dinlere gelirsek ;

Din dediğimiz şey ise korkularımızdan oluşmuştur.Korkularımız ise bilmediğimiz şeylerden oluşur.

ki zaten Bilim sayesinde insanların açıklayamadığı olaylar açıklanınca dinler de yavaş yavaş kaybolacaktır.

Favorilerime Ekle
3

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Videosu Bu video soruyla tamamen alakalı olmasa da bazı cevapları içeriyor

Ölüm bizim için bir son olduğunu düşünüyorum. Bunun gibi ölümden sonra hayat, başka evrene geçiş, reenkarnasyon vb. gibi düşünceler insanın mutlak olmayı isteme yani tamamen egosundan kaynaklanan bir olgu olduğunu düşünüyorum. Sonuçta hayvanlar da ölüyor ve dini kitapların çoğu bunlara ne olduğunu ele almıyor bile. Halbuki bizim de o canlılardan çok da farkımız olduğu söylenemez.

Favorilerime Ekle
2

Yoruma çok açık bir konu hakkında sormuşsunuz aslında fakat bilimin elindeki veriler bilinç kazanmadan önce nasıl bir durumdaysak bilincimizi kaybettiğimizde de benzer bir duruma geçiş yapacağımızı düşünmemize sebep oluyor. Aynı zamanda geçtiğimiz günlerde Evrim Ağacı tarafından yayınlanan bu videonun başlangıç kısmında bu konuya biraz değinilmiş. 

https://www.youtube.com/watch?v=_NN_hNEPdTM

Favorilerime Ekle
1

Bu soruya bilimsel olarak evet yanıtını vermek için geçerli bir delil yok.  Dinlere bakarsanız var: kutsal kitaplar, öğretiler, peygamberler vs.

İmanla ilgili bir mevzu. Varlığını iddia edene yok dersen "ama her yere bakmadık ki" falan der. Var diyene "hadi göster" dersen gerçekliği kendinden menkul kaynakları gösterir. 

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ay'daki engin yalnızlık hissi hayranlık uyandırıcıdır ve burada, Dünya'da sahip olduklarınızın değerini fark etmenizi sağlar.”
Jim Lovell
Geri Bildirim Gönder