Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Samed Bayındır
Samed Bayındır
3,654 UP
Üye
0

Olası bir su kıtlığı durumunda dünyadaki oksijen ve hidrojeni birleştirerek kendi suyumuzu üretebilir miyiz?

282 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ertuğrul Genç
Araştırmacı

Su, iki hidrojen atomu ve bir oksijen atomunun kimyasal bir tepkime sonucu oluşan bir bileşiktir. Bu tepkime sırasında ısı ve ışık enerjisi açığa çıkar. Bu nedenle su, zaten yanmış bir madde olarak kabul edilir. Su üretmek için hidrojen ve oksijen atomlarını bir araya getirmek mümkündür, ancak bu süreç hem çok enerji gerektirir hem de çok tehlikelidir. Hidrojen ve oksijen gazları yanıcı ve yakıcı maddelerdir ve bir araya geldiklerinde güçlü bir patlama meydana gelebilir. Bu patlama sonucunda da su açığa çıkar. Ancak bu yöntemle elde edilen su miktarı çok azdır ve verimli değildir. Ayrıca hidrojen ve oksijen atomlarını saflaştırmak da zor ve pahalı bir işlemdir. Bu yüzden su kıtlığı durumunda bu yöntem pratik değildir.

Su kıtlığı, dünyanın pek çok yerinde ciddi bir sorundur. Su, yaşamın devam etmesi için gerekli olan en önemli kaynaktır. Ancak dünyadaki suyun sadece küçük bir kısmı tatlı su olarak kullanılabilir. Tatlı su kaynaklarının azalması, iklim değişikliği, nüfus artışı, kirlilik, tarım ve sanayi gibi etkenler su kıtlığının nedenleri arasındadır. Su kıtlığının önlenmesi için su tasarrufu, su yönetimi, su arıtma, yağmur hasadı, deniz suyu arıtma gibi çözümler geliştirilmelidir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. E. Sara. Hidrojen (H) Ve Oksijen (O) Atomlarını Birleştirerek Su Üretebilir Miyiz? - Bilimup. Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2023. Alındığı Yer: bilimUP | Arşiv Bağlantısı
 2. Bilim Genc. Gelecekteki Tehlike: Su Kıtlığı | Tübitak Bilim Genç. Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2023. Alındığı Yer: Bilim Genc | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Hamza Yslmn
Hamza Yslmn
1,290 UP
Araştırmacı

Evet su üretmek için hidrojen ve oksijen tepkimesi ile... yani hidrojeni oksijen ile yakarak su elde etmek mümkün.

Fakat su üretecek kadar hidrojen gazını elde etmek için bazı metotlar var. En basit yöntem suyu hidroliz etmektir, fakat senin anlattığın durumda su kullanmak imkansız. Diğer yöntemler ise çok maliyetli yöntemler olduğu için böyle bir durumda atık suyun geri dönüşümü ve filtrelenmesi büyük ihtimalle daha sürdürülebilir ve ekonomik olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Zafer Ömer Özdemir , Halil Mutlubaş, et al. Hidrojen Üretim Yöntemleri. Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2023. Alındığı Yer: Dergipark | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ömer Faruk Özdemir
Bilme sevdalı bir genç.

Su kıtlığı olduğu zaman olası kullanılacak ilk yönetmin bu olduğunu söylemek doğru olmaz.

Su zaten hidrojenin yanması ile oluşur. Bu oluşan su, buhar fazındadır. Tepkimenin verimi %100 olamayacağı için hidrojen yakıldığı zaman hidrojen, oksijen ve su buharı karışım halinde olacaktır. Suyun insanlar için kullanılabilir olması için su buharını karışımdan ayrışması ve yoğuşturulması gerekir. Bu da emek ve maliyet demektir. Bir şekilde ayrıştırılsa bile oluşan su saf sudur. İnsan kullanımına uygun değildir. İnsan kullanımına uygun hale gelmesi için mineral takviyesi yapılmalıdır. Bu da yine emek ve maliyet demektir.

Tüm Reklamları Kapat

Asıl bu durumu imkansızlaştıran şey ise hidrojenin kaynağıdır. Dünyamızdaki hidrojen kaynağı sudur. Ticari olarak üretilen hidrojenler suyun elektrolizi ile üretilir. Havadaki hidrojeni ise hem elde edilmesi zor hem de havada ciddiye alınacak bir miktarda hidrojen bulunmamaktadır.

Böyle bir su kıtlığında bana göre atık suları ayrıştırmak veyahut deniz suyunu arındırmak çok daha mantıklı.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Görme Bozukluklarını Anlamanızı Sağlayan Gözlükler!
Görme Bozukluklarını Anlamanızı Sağlayan Gözlükler!
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Büyük Patlama Teorisi: Bildiklerinizin Ne Kadarı Gerçek?
Büyük Patlama Teorisi: Bildiklerinizin Ne Kadarı Gerçek?
2 MİLYON KUTLAMASI: VİDEO KONU TALEPLERİNİZİ ALIYORUZ! / SORU & CEVAP [🔴 HEDİYELİ CANLI YAYIN]
2 MİLYON KUTLAMASI: VİDEO KONU TALEPLERİNİZİ ALIYORUZ! / SORU & CEVAP [🔴 HEDİYELİ CANLI YAYIN]
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close