Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Oksijensiz, farklı gazlardan oluşan bir atmosferi olan gezegende yaşayan bir uzaylı ateş yakmak istese yakabilir mi?

Ateş yakmak için illaki oksijenli ortam mı gerekli. Dünya dışı, akıllı bir medeniyetin gelişebilmesi için ateş olmazsa olmaz bir unsurdur çünkü insanlar ateş sayesinde şu an bulunduğu noktaya geldiler eğer yukarıdaki sorunun cevabı hayır iseöte gezegendeki oksijenin, drake denklemine eklenmesi gereken önemli bir unsur olduğunu düşünüyorum

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

"Yanma” dediğimiz şey, çeşitli elementlerin oksijen gibi fazlasıyla reaktif bir elementle reaksiyona girip birleşmesinden ibarettir. Bu birleşme sırasında ortalığa ısı verilir. Eğer verilen ısı, reaksiyona giren elementleri, ışık saçacak kadar ısıtabilecek seviyede ise, “ateş” ortaya çıkar.

Yanma olayının devam edebilmesi için oksijen çok kritiktir. Elimizde tonlarca yakıt olsun eğer oksijeni sağlayamıyorsak, yanma olayı devam edemez. Araba motorlarından, uzaya çıkan roketlere kadar her şeyde, kullanılacak oksijen ince ince hesaplanarak en etkili biçimde çalışması sağlanır.

Oksijen, yalnız başına rahat duramayan hiperaktif bir elementtir. Fırsatını bulduğu her ortamda başka bir elementle birleşme ihtiyacı duyar. Her element böyle bir özelliğe sahip değildir.

Sadece Oksijen ve Flor gibi birkaç element bu şekilde aşırı reaktif yapıdadır.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Kaynak

Oksijen olmadan maalesef böyle birşey mümkün değil. Çünkü zaten ateşin bileşenlerinin arasında oksijen var, oksijen olmayan yerde ateş yakılamaz. Ama diğer gezegenlerde farklı ama ateşe benzer oluşumlar olabilir elbette. Oksijen ise her zaman bulunmaz, o yüzden drake denklemine eklenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Diğer varlıklar oksijensiz evrimleşmiş olabilirler, bunu şimdilik bilemiyoruz. Ama ileride çoğu şeyi öğreneceğiz sanırım. Bilimle kalın

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer tarih tekerrürden ibaretse ve beklenmedik şeyler olmaya devam ediyorsa, bu, insanın deneyimlerinden ne kadar az öğrendiğini gösterir.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder