Sorulara Dön
2
Psikoloji & Psikiyatri

Öğrenmenin yaşı var mıdır?

1- yedi yaşına kadar öğrendiklerimiz hayatımızın geri kalanına ne ölçüde etki eder?2- eğer hiç yapılmadıysa dans etmek, enstrüman çalmak gibi şeyler "belli bir yaştan sonra hiç öğrenilemez" genellemesi doğru mudur?

2
486 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap
  1. İlk çocukluk döneminde öğrendiğimiz kavramların, genellemelerin etkisi diğer dönemlere göre daha etkilidir. Zihindeki şemalar bu dönemde yeni yeni oluştuğu için herhangi bir düzenleme söz konusu olmamaktadır. Dolayısıyla bu dönemde edinilen bilgileri inşaatın temeline benzetebiliriz. Bu bilgiler yaşımız ilerledikçe yeni öğrendiklerimiz sayesinde birtakım düzenlemelere tabi tutulurlar. Eğer öğrendiklerimiz yanlışsa bu bilgilerin yerine yeni bilgileri yerleştirmeye çabalarız. Fakat tahmin edersiniz ki bu süreç yeni bir bilgiyi özümsemekten daha zordur.
  2. Kişinin istidadı varsa bu öğrenmeleri hemen her yaşta kazanabilir. Fakat ''kritik dönem'' adı verilen evrede - ki bu evre daha çok ilk çocukluk dönemidir- bu tür öğrenmeleri kendimize mâl etmek çok daha kolaydır. Bunun en güzel örneği ''dil öğrenme''dir. İlk çocukluk dönemimizde dil öğrenme geri kalan tüm dönemlerimize göre çok daha kolay ve meşakkâtsiz bir biçimde gerçekleştirilmektedir. Kritik dönem geçildiğinde dil öğrenme çok daha zor bir hâle gelmektedir. Fakat bu durum kişinin yeni bir dil öğrenemeyeceği anlamına gelmez elbette.
421 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Küçüklük insanın en çok hatırladığı anılardan oluşur ama bu anıları göz önüne getirmek biraz zordur.

Getirsek de her zaman bir kısmı yanlış olur.

Ama küçükken öğrendiğimiz şeyleri uzun bir süre yapmayıp sonra tekrar öğrenmeye çalışırsak daha hızlı olur.

Eskiden hatırladığımız bilgilerin bunda çok yardımı dokunur.

Öğrenmek yaşa bakmaz.

Değişim de yaşa bakmaz.

Sadece öğrenmek ve değişmek istersek olabilir.

Ama gerçekten istemeliyiz.

Bazı şeyler belli bir yaştan sonra öğrenilmez denebilir ama bu zamandan kaynaklanır.

Belli bi' yaştan sonra iş, aile, çocuğa zaman ayırmaktan zamanın kalmaz söylemi doğru değildir.

Eve gelip televizyon, sosyal medya, internet gibi şeylere zamanımız oldukça yetiyor.

Gerçekten isteyip de zaman ayırırsak başarabiliriz.

Tabi ki her genelleme yanlıştır."Belli bir yaştan sonra hiç öğrenilemez" genellemesinde olduğu gibi.
356 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın