Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Öğrenmenin yaşı var mıdır?

1- yedi yaşına kadar öğrendiklerimiz hayatımızın geri kalanına ne ölçüde etki eder? 2- eğer hiç yapılmadıysa dans etmek, enstrüman çalmak gibi şeyler "belli bir yaştan sonra hiç öğrenilemez" genellemesi doğru mudur?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap
  1. İlk çocukluk döneminde öğrendiğimiz kavramların, genellemelerin etkisi diğer dönemlere göre daha etkilidir. Zihindeki şemalar bu dönemde yeni yeni oluştuğu için herhangi bir düzenleme söz konusu olmamaktadır. Dolayısıyla bu dönemde edinilen bilgileri inşaatın temeline benzetebiliriz. Bu bilgiler yaşımız ilerledikçe yeni öğrendiklerimiz sayesinde birtakım düzenlemelere tabi tutulurlar. Eğer öğrendiklerimiz yanlışsa bu bilgilerin yerine yeni bilgileri yerleştirmeye çabalarız. Fakat tahmin edersiniz ki bu süreç yeni bir bilgiyi özümsemekten daha zordur.
  2. Kişinin istidadı varsa bu öğrenmeleri hemen her yaşta kazanabilir. Fakat ''kritik dönem'' adı verilen evrede - ki bu evre daha çok ilk çocukluk dönemidir- bu tür öğrenmeleri kendimize mâl etmek çok daha kolaydır. Bunun en güzel örneği ''dil öğrenme''dir. İlk çocukluk dönemimizde dil öğrenme geri kalan tüm dönemlerimize göre çok daha kolay ve meşakkâtsiz bir biçimde gerçekleştirilmektedir. Kritik dönem geçildiğinde dil öğrenme çok daha zor bir hâle gelmektedir. Fakat bu durum kişinin yeni bir dil öğrenemeyeceği anlamına gelmez elbette.
Teşekkür
Paylaş
0

Küçüklük insanın en çok hatırladığı anılardan oluşur ama bu anıları göz önüne getirmek biraz zordur.

Getirsek de her zaman bir kısmı yanlış olur.

Ama küçükken öğrendiğimiz şeyleri uzun bir süre yapmayıp sonra tekrar öğrenmeye çalışırsak daha hızlı olur.

Eskiden hatırladığımız bilgilerin bunda çok yardımı dokunur.

Öğrenmek yaşa bakmaz.

Değişim de yaşa bakmaz.

Sadece öğrenmek ve değişmek istersek olabilir.

Ama gerçekten istemeliyiz.

Bazı şeyler belli bir yaştan sonra öğrenilmez denebilir ama bu zamandan kaynaklanır.

Belli bi' yaştan sonra iş, aile, çocuğa zaman ayırmaktan zamanın kalmaz söylemi doğru değildir.

Eve gelip televizyon, sosyal medya, internet gibi şeylere zamanımız oldukça yetiyor.

Gerçekten isteyip de zaman ayırırsak başarabiliriz.

Tabi ki her genelleme yanlıştır."Belli bir yaştan sonra hiç öğrenilemez" genellemesinde olduğu gibi.
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir şey sizin için yeterince önemliyse, ihtimaller düşük olsa bile onu başarmayı denersiniz.”
Elon Musk
Geri Bildirim Gönder