Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Tolga Kaya
Üye
1

Odaya soğan koymak virüsleri engeller mi?

Odaya bütün veya kesilmiş soğan koymanın virüsleri engellediği, odayı nemlendirerek solunuma fayda sağladığıyla ilgili inanışların bilimsel değeri var mı?
6,496 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Atilla Şayan
Evrim Ağacı yazarlarından

Merhaba, sözünü ettiğiniz inanışların hiçbir bilimsel değeri yoktur.

Engellemek ifadesinden başlayalım; öncelikle 'virüsü engellemek' ifadesi muğlak bir ifade. Özellikle de sorunuzdaki senaryoda...

Virüsün engellenmesi gibi bir fiili mesela maske takıyorken kullanabiliriz. 'Kullandığım bu maske, nefes alırken virüsleri engeller mi?' gibi... Ancak odada bir yerde duran bir soğanın, odada asılı partiküllerdeki koronavirüslerin size bulaşma yolları üzerinde en ufak bir etkisi olmaz.

Tüm Reklamları Kapat

Yeni tip koronavirüs, vücudunuza girmek için mukoza dediğimiz ıslak dokulara ihtiyaç duyar. Bu dokular ağız içinde, burun içinde ve göz kenarlarında mevcuttur. Evimizde kalmak dışında, virüse karşı en etkili iki önlemden biri sosyal mesafeye dikkat etmek (2 m ya da üstü), diğeri de elimizi yüzümüze götürmemektir. Şu andaki vakaların önemli bir yüzdesi, virüs bulaşmış elleri yüze götürme sonucudur.

Nem konusuna gelirsek; sorunuzdaki iddianın aksine yeni tip koronavirüs kuru ve güneşli ortamlarda aktivitesini çok daha hızlı kaybetmektedir. Yani soğan veya nem yapıcı bir cihaz yoluyla odanızdaki nemi artırmak, muhtemel bir virüs varlığına daha avantajlı bir ortam sağlar.

'Evde otururken güvende hissetmek için ne yapabilirim' derseniz:

 • Evinizi sık sık havalandırın
 • Ellerinizi sık sık sabunla ve en az 20 saniye süreyle ovarak yıkayın
 • Temas ettiğiniz yüzeyleri %80 alkollü kolonya ya da 1 litreye 0.75 çay bardağı çamaşır suyu ile hazırladığınız solüsyonla sık sık silin
 • Dışarıdan aldığınız paketli her şeyi balkon gibi bir yerde 2 gün bekletin ya da bir önceki maddedeki sıvılarla silin
 • Genel olarak elinizi yüzünüze götürme sıklığını azaltmaya dikkat edin ya da mesela burnunuz kaşındığında kolunuzla kaşıyın
 • Bol sıvı tüketerek, C ve D vitamini alarak ve moralinizi yüksek tutarak bağışıklığınızı güçlendirin

Aşağıda; koronavirüsle yaşam ve önlemler üzerine daha detaylı bilgi alabileceğiniz iki Türkçe, bir de İngilizce kaynak ekledim.

Sevgilerimle...

1,659 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim Ağacı - Sars-Cov-2 Virüsünün Ana Bulaşma Yolu Ne?. (15 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 15 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Evrim Ağacı - Koronavirüs Cansız Yüzeylerde Kaç Gün Aktif Kalır?. (15 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 15 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Science Direct - Stability Of Sars-Cov-2 In Different Environmental Conditions. (15 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 15 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close