Sorulara Dön
1
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Odaya soğan koymak virüsleri engeller mi?

Odaya bütün veya kesilmiş soğan koymanın virüsleri engellediği, odayı nemlendirerek solunuma fayda sağladığıyla ilgili inanışların bilimsel değeri var mı?

1
1,172 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba, sözünü ettiğiniz inanışların hiçbir bilimsel değeri yoktur.

Engellemek ifadesinden başlayalım; öncelikle 'virüsü engellemek' ifadesi muğlak bir ifade. Özellikle de sorunuzdaki senaryoda...

Virüsün engellenmesi gibi bir fiili mesela maske takıyorken kullanabiliriz. 'Kullandığım bu maske, nefes alırken virüsleri engeller mi?' gibi... Ancak odada bir yerde duran bir soğanın, odada asılı partiküllerdeki koronavirüslerin size bulaşma yolları üzerinde en ufak bir etkisi olmaz.

Yeni tip koronavirüs, vücudunuza girmek için mukoza dediğimiz ıslak dokulara ihtiyaç duyar. Bu dokular ağız içinde, burun içinde ve göz kenarlarında mevcuttur. Evimizde kalmak dışında, virüse karşı en etkili iki önlemden biri sosyal mesafeye dikkat etmek (2 m ya da üstü), diğeri de elimizi yüzümüze götürmemektir. Şu andaki vakaların önemli bir yüzdesi, virüs bulaşmış elleri yüze götürme sonucudur.

Nem konusuna gelirsek; sorunuzdaki iddianın aksine yeni tip koronavirüs kuru ve güneşli ortamlarda aktivitesini çok daha hızlı kaybetmektedir. Yani soğan veya nem yapıcı bir cihaz yoluyla odanızdaki nemi artırmak, muhtemel bir virüs varlığına daha avantajlı bir ortam sağlar.

'Evde otururken güvende hissetmek için ne yapabilirim' derseniz:

  • Evinizi sık sık havalandırın
  • Ellerinizi sık sık sabunla ve en az 20 saniye süreyle ovarak yıkayın
  • Temas ettiğiniz yüzeyleri %80 alkollü kolonya ya da 1 litreye 0.75 çay bardağı çamaşır suyu ile hazırladığınız solüsyonla sık sık silin
  • Dışarıdan aldığınız paketli her şeyi balkon gibi bir yerde 2 gün bekletin ya da bir önceki maddedeki sıvılarla silin
  • Genel olarak elinizi yüzünüze götürme sıklığını azaltmaya dikkat edin ya da mesela burnunuz kaşındığında kolunuzla kaşıyın
  • Bol sıvı tüketerek, C ve D vitamini alarak ve moralinizi yüksek tutarak bağışıklığınızı güçlendirin

Aşağıda; koronavirüsle yaşam ve önlemler üzerine daha detaylı bilgi alabileceğiniz iki Türkçe, bir de İngilizce kaynak ekledim.

Sevgilerimle...

1,176 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Evrim Ağacı - Sars-Cov-2 Virüsünün Ana Bulaşma Yolu Ne?. (15 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 15 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Evrim Ağacı - Koronavirüs Cansız Yüzeylerde Kaç Gün Aktif Kalır?. (15 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 15 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Science Direct - Stability Of Sars-Cov-2 In Different Environmental Conditions. (15 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 15 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın