Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Efe Çetin
Efe Çetin
48K UP
Üye
6

Nöronlar arası iletişim elektrikle olduğuna ve elektriğinde fizik kurallarına tabi olduğuna göre her şeyin önceden belli olduğu anlamına gelmez mi?

Nöronlar arası iletişimin elektrik ile sağlandığına bakarsak, elektrikte fizik kurallarına tabi olduğuna göre beynimizdeki her olayın bir neden-sonuç ilişkisi içerisinde olduğuna yani kendi kararımızın olmadığına; felsefi bir problem olan özgürlük problemine bilimsel bir cevap getirebilir miyiz?
667 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Meryem Ahmadzada
Öğrenciyim

Nöronlar arası iletişim elektriksel sinyallerle gerçekleşir, ancak bu her şeyin önceden belirlenmiş olduğu anlamına gelmez. Sinir sistemleri karmaşık, esnek ve deneyime bağlı olarak yeniden yapılandırılabilir. Bu nedenle, nöronlar arası iletişimde fiziksel kurallar olsa da, belirsizlik ve esneklik vardır.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mehmet Mikail Ugur
Psikoloji öğrencisiyim

Sinirsel iletim yalnızca elektrik akımları halinde gerçekleşmez. Her ne kadar sadece böyle olur demek yanlışsa da basit düzeyde anlatmak isterim size. Nöron dediğimiz yapı dendrit(alıcı), soma(çekirdeğin bulunduğu büyük kısım) ve aksondan(verici) oluşur; ileti önce kimyasal olarak hücrenin dendritine gelir aldığı bu iletiyi başka hücreye yönlendirmek için somadan geçerek akson girişine kadar getirir, eğer yeterli güçte bir iletiyse akson boyunca elektriksel olarak ilerleyip aksonun ucuna(terminal buton) ulaşır. Terminal butona gelen elektriksel ileti kimyasal aktarımı aktive ederek başka bir hücrenin dendritine yani alıcısına aktarımı sağlar bu şekilde iletimiz bir hücre boyunca ilerlemiş olur. Şimdi işin karmaşık yanına gelecek olursak öncelikle söylemem gerekir ki bir nöron aynı anda yüzlerce bağlantıya sahip olabilir ve aldığı her iletiyi de aktarmak zorunda değildir. İletilerin aşması gereken düzeyler vardır, bir nöronu aktive etmek için aynı anda 20tane farklı yerden ileti gelmesi gerekebilir veya aynı iletinin hızlıca tekrarlanması gerekebilir. [1] Beynimizde yaklaşık olarak 100trilyon bağlantı[2] var, adım atma kararı için bile ayrı ayrı milyarlarca bağlantının aktive olması gerekiyor. Beynimiz gerçekte yukarıda bahsettiğimden de çok komplike şekilde çalışıyor, gelen ve giden verilerin işlenmesi böylesine muazzam bir yapıda gerçekleşiyor. Sizin bahsettiğiniz dış etkene otomatik tepki daha çok çevresel sinir sisteminde gerçekleşiyor. Dışarıdan gelen iletiye öyle hızlı tepki vermemiz gerekiyor ki karar işlemini es geçip direkt olarak etki-tepki oluşturuyoruz. Örnek olarak yanlışlıkla sıcak cisme değen elinizi aniden çekmeniz bilinçsiz bir harekettir, çok hızlı gerçekleşir ve siz dahi eyleminiz gerçekleştikten sonra yaptığınızı farkedersiniz.

Kaynaklar

 1. National Institute of Neurological Disorders and Stroke. Brain Basics: The Life And Death Of A Neuron. Alındığı Tarih: 21 Mayıs 2024. Alındığı Yer: National Institute of Neurological Disorders and Stroke | Arşiv Bağlantısı
 2. Yale Medicine. Overview. Alındığı Tarih: 21 Mayıs 2024. Alındığı Yer: Yale Medicine | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close