Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Noodle yemenin kısır yaptığı söyleniyor internette herhangi bir bilgi bulamadım aranızda konuyla ilgili bilgisi olan var mıdır ?

Noodle yemek kısır yapar mı?
8,864 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Moderatör Uyarısı
Yetersiz Kaynak 1 moderatör tarafından eklendi
İçeriğe yönelik akademik veya güvenilir kaynaklar sunulmamıştır.
2
Doğa Tolu
Doğa Tolu
69K UP
Tıp Fakültesi öğrencisiyim
Orijinal Soru: Noodle'lar kısırlık yapıyor mu?

Kısırlık yaptığına dair bir kanıt olmasa da bir çok farklı zararları var. Bunlar sadece üremeni değil hayatını riske eden rahatsızlıklar. Elbette ki bu rahatsızlıkların da yumurta ve sperm kalitesini düşürdüğü de bir gerçek. Yani kesinlikle kısır yapar diyemezsek de ihtimal olarak üremeni olumsuz etkileyeceğini ve hormon dengeni bozacağını unutmamalısın.

1.Palm yağı hazır noodlelarda da yüksek oranda bulunur ve yüksek doymuş yağ içeriği nedeniyle kolesterol seviyelerini yükseltir, kalp krizi ve felç riskini artırır.

2.Hazır noodle içerisinde bulunan çok sayıda katkı maddesi ve bileşik vücutta kan şekerini artırıcı etki yapar. Kore’de 18-29 yaş arasındaki üniversite öğrencileriyle yapılan bir çalışmada; hazır noodle tüketim sıklığı fazla olan bireylerde noodle tüketmeyen veya nadiren tüketen (ayda birden az) bireylere göre açlık kan şekerinde belirgin yükselmeler tespit edilmiştir. Ayrıca hazır gıdaların birçoğunda bulunan ve halk arasında ‘Çin Tuzu’ olarak bilinen Monosodyum Glutamat (MSG) noodle’larda da bulunur. MSG bulunan bir yiyecekde karbonhidrat olsun ya da olmasın hiç fark etmez, vücutta insülin salgısını tetikler. İnsülin salınması demek kan şekerinin düşmesi, kan şekerinin düşmesi tekrar acıkmak, tekrar acıkmak bu sefer daha karbonhidratlı şeyler tüketme isteği demek, bu da kan şekerinin yükselmesi demek… Vücudun sürekli böyle bir döngüye maruz kalması pankreasın da doğasına aykırıdır ve bir süre sonra iflas bayrağını çeker, insülini gerektiği kadar üretememeye başlar ve kandaki şekeri düşüremez. Bu da diyabete davetiye demektir.

Tüm Reklamları Kapat

3.Kore Sağlık ve Genom Çalışmasından alınan 3742 temel veri vakası kullanılarak doğrulanmış bir gıda sıklığı anketi yapıldı. Hayvansal gıda, pirinç- sebze, ekmek-su ve noodle olarak 4 diyet kalıbı kullanıldı ve beslenmelerde hangilerinin daha fazla kullanıldığı tespit edilerek sınıflandırma yapıldı. Araştırma sonunda pirinç- sebze ve noodle tüketimi fazla olan bireylerin abdominal obezite riskinin daha fazla olduğu tespit edildi.

4.Özellikle tuz oranı yüksek ürünler olan hazır noodle larda fazlaca bulunan sodyum, yüksek tansiyon riskini artırır. Yine içeriğindeki MSG içeriği sodyum içerir, tuz tadında olmadığı halde vücutta tuz yükünü artırır ve hipertansiyona neden olur. Evde yapılan noodle larda ise soya sosunun fazla kullanılması sonucunda yine vücuda alınan tuz miktarı tansiyon riskini artırır.

Özellikle doymuş yağ ve işlenmişlik oranı çok yüksek olan palm yağı bulundurur. Bu yağlar vücutta kolesterolü artırıcı etki yapar. Aynı şekilde monosodyum glutamat içeriği de kolesterol artışını tetikler.

MSG'nin zararları:[1]

Tüm Reklamları Kapat

●Retina tabasına zarar verir.

●Depresyon, anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklara neden olur.

●Büyüme hormonunu baskılar.

●Böbrek ve karaciğerde harabiyete yol açar.

●Alzheimer, Parkinson, sara gibi nörolojik bozukluklara neden olur.

●Bağışıklık sistemini zayıflatır.

●Astım, alerji ortaya çıkar.

●Uyuşma, karıncalanma, halsizlik, ateş, baş ağrısına neden olur.[1]

146 görüntülenme

Kaynaklar

 1. diyetkolik. Diyetkolik. Alındığı Tarih: 2 Şubat 2024. Alındığı Yer: Diyetkolik | Arşiv Bağlantısı
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tolga Durgun
Tolga Durgun
1,556 UP
???

çin, japonya, tayvan, vietnam, singapur vs de yenen noodle nasıl kısır yapıyor olabilir? çin'in nüfusu ortada sadece o bile yeterli. ben noodle çok severim ve bulabildiğim yerde yerim, evde de severek yapıp yiyoruz. 2 çocuğum var:)

775 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Bahar Sude Karahancı
Öğrenci
Orijinal Soru: Noodle'lar kısırlık yapıyor mu?

Noodlenin henüz kısır yaptığına dair bir kanıt kesinlikle yoktur. Yani bu noodle kısır yapmaz olarak da algılanabilir. Ancak yinede bu tür rahatsızlıklara neden olabileceği gibi ihtimallerde yok değildir.[1]

Kaynaklar

 1. superhaber. Superhaber. Alındığı Tarih: 2 Şubat 2024. Alındığı Yer: superhaber | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close