Sorulara Dön
1
Felsefe

Nihilizm bir durak mıdır yoksa yolun sonu mu?

Bana göre Nietzsche'nin ulaşılması gereken olarak gördüğü üst insana giderken yolda uğranması gereken bir durak çünkü kitapta sayfa 64'te ''Ama önce sen kendini inşa etmelisin, dimdik bir beden ve dimdik bir ruhla. ''diyor ve başka yerlerinde de üst insandan bahsederken bütün ön yargı ve kalıplardan kurtulması gerektiğinden bahsediyor

1
111 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Nietzsche aslında bir filolog, Yunan mitolojisi kürsüsünde filoloji, kültür kritiği gibi konularda çalışıyor ve eserleri de felsefeden daha ziyade edebiyat ve kültür kuramcısı olarak verilmiş.

Nietzsche'nin yaşadığı dönemde Platon'dan Hegel'e idealist felsefe tini en üst noktaya çıkarmış, o kadar ki tin insan doğasından kopmuştu. Gelin görün ki bu dönemlerin sonuna varılmıştı. Darwin doğal seçilimi ortaya koymuş, türlerin evrim silsilesinde ortama en iyi adapte olan genlerden oluştuğu diskuruyla tartışmalara yol açmış, antroposantrik klasisizm çalkantıya girmişti. Bu koşullarda Schopenhauer'un felsefesi, tinin maddenin istenci karşısında asla ayakta duramayacağını söylüyordu. Işte Nietzsche de bu bağlamda tine karşı gelen Antik Yunan Apoolonik idealin karşısında arkaik (beden) Diyonizyak gücü gömüldüğü yerden ortaya çıkardı. Nietsche'nin gördüğü; tarihin, ideallerin, sanatın öyle devamlı yukarı giden, yükselen bir çizgi çizmediği, aksine o tepeye vardıktan sonra aşağıya düşmeye başladığıdır.

Nietsche'nin üstün insanı tin ile bedeni birleştirebilmiş adeta bir Ying Yang gibi zihinle istenci birbirine dolanıp kenetlenmiş bir insandır.

Nietzsche'nin nihilizmi, yıkıldığını gördüğü, üstüne üstlük zaten doğru dürüst tasarlanamamış o kültürün ardından yaşadığı hayal kırıklığıdır. Tanrı öldü, biz insanları birbirimize bağlayacak bağ/tutkal, birlikte hareket edebilmemizi sağlayacak ortak hedefler kalmadı diye yas ve panik içindedir.

Nitekim Nietsche'nin ardından gelen Nietsche'den etkilenen edebi eserler Oscar Wilde'ın Dorian Gray'in Portresi'ndeki gibi mükemmel genç ve yakışıklılıktaki yüzüne rağmen gerçek sureti yaşlı olan bir adam veya Dr. Jekyll ve Bay Hide gibi gündüz tinsel dorukta gece ise canavara dönüşen karakterlerle ortaya çıkmıştır.

Aynı zamanda Nietsche antropoloji, arkeoloji, Etnoğrafya, dilbilim gibi alanlara etki etmiş, insanın arkaik geçmişini öğrenme ivmesi de yaratmıştır.

Bu konuda karşılaştırmalı edebiyat profesörü Nevzat Kaya'nın yayın ve sempozyumları oldukça aydınlatıcı, linkte bulabilirsiniz.

286 görüntülenme
3
Paylaş
3

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et