Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Niçin bu kadar kanıtın, tezin, çalışmaların, projelerin ortaya atıldığı evrimi yalanlamaya çalışma, tartışma konusu yaratan insanlar görüyoruz?

Aslında aklıma birçok sebebi geliyor ama acaba ben mi kötü düşünüyorum diye merak ediyorum bazen. Nedir yani bu kadar karşı çıkmaktaki amaç? Youtube üzerinden izlenme kazanmak mı? Sosyal medya platformlarında fazladan etkileşim kazanma çabası mı? İlgi açlığından mı kaynaklanıyor?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

En önemli etken kişinin inancı. Eğer ki kişinin inancına uymuyorsa yapabileceği üç durum vardır.

1-) İnancını bilime göre tekrar yorumlar.

2-) İnancına uymadığı için inancını değiştirir.

3-) İnancına uymadığını düşünür, ama inancını değiştiremediği için bilimsel gerçeği reddeder.

İşte bazı kişiler ilk 2 yöntemi yapamadığı için 3. yöntemi yapıyor.

İkinci etken de birinci etkenden dolayı evrimi düzgünce araştırmadıkları için evrimsel biyoloji ile ilgili için bu kadar temel hatalar ile evrimi çürütmek daha doğrusu çürüttüğünü sanmak kolay geliyor. Temel hatalarını düzeltmeye çalışsanız bile sanki düzeltmemiş gibi devam ederler çünkü başka çareleri yoktur. 1 ve 2. yöntemi yapmak zorunda kalacaklar yoksa. Ama bakıyorlar, yorumlayamıyor ve değiştirmek de istemiyor. Hem kendi inanç durumunu korumak hem de bazı kişilerin onlara kanmaya devam etmesi için evrimi yalanlamaları gerekiyor. Başka çıkış yolu yok.

Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

merhaba

sanırım bunun nedeni her insanın farklı görüşlere sahip olmasından kaynaklanıyor.aslında sen de bunu düşünüyorsundur ama yine de bu sorunun kafana takılması normal .sen birçok kitap okumuş ve birçok video izlemişsindir fakat illaki gözünden kaçan şeyler olmuştur.dolayısıyla sana bu konu doğru geliyordur ki bu evrim muhabbeti için geçerli değil sadece hani birçok konu da böyle bu.bi makale eksik okusan bi bilgiden yoksun kalmışsın demektir bana göre.o yüzden bir konunun (sana göre)bile doğru olmasından emin olmak için elindeki tüm bilgileri okuyup değerlendirmen gerekir.evet bu konuyu destekleyen ve bu konuya karşı çıkıp tez üreten birçoook youtube içeriği mevcut fakat dediğim gibi destekleyen kişilerin de desteklemeyen kişilerin de kendilerine göre bir nedenleri var.hiçbir şeyden emin olamıyoruz.umarım açıklayıcı olmuştur.

sevgiler

bu konu ile ilgili araştırma yaptığım vakitlerde yararını görmüş olduğum ve bence bayaaağı mühim bir siteyi kaynak kısmına ekliyorumm

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir fanatik, fikrini ve konuyu değiştiremeyendir.”
Winston Churchill