Puan Ver
-1
Puan Ver

Nefes alabildiğin için mi yaşıyorsun? Yaşadığın için mi nefes alabiliyorsun?

"atakan korkmaz" felsefe kitabından alıntı.

3
Evrim Bilge -1
3 Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Eğer yaşamaya başlamasaydım nefes alma ihtiyacım olmazdı, eğer nefes alamasaydım yaşamaya devam edemezdim. Bu durumda yaşadığım için nefes alıyor ve nefes aldığım için yaşamaya yani nefes almaya devam ediyorum.

Yanma tepkimeleri gibi: tepkime aktivasyon enerjisine ihtiyaç duyar, aktivasyon enerjisi de tepkimeyi sağlar, oluşan tepkime ise tepkimenin devamı için gerekli olan aktivasyon enerjisinin sebebidir.

0

Paradoks gibi görünen ama cevabın çok basit olduğu bir soru, cevap: ikisi de. Nefes almayan canlı yoktur, O2'li ve O2'siz solunum yapan canlılar vardır, ortam ne kadar soğuk olursa o canlının ölünce çürümesi o kadar azalır ne kadar az çürürse kaç yıl geçerse geçsin o canlı tekrar hayata dönme ihtimali artar. Bu yüzden alaska kurbağaları soğuktan donsa bile nefes almadan yaşamsal hiçbir faaliyet göstermeden tekrar yaşayabiliyor.

Kişisel görüşüme göre bitkiler ve mantarları da dahil edersek yaşamanın koşulu sadece nefes alıp vermeye bağlı olmadığı için yaşadığımız için nefes alıyoruz diyebilirim.

Alaska Kurbağası'nın çift yaşamlı olmasının üstüne donup tekrar çözülmeleri: dar.vin/frog

0
Puan Ver
0
Puan Ver

kompleksif bir canliyi neden bi paradoksun içine sürükleyelim.nefes almak yaşamak ayni şey.illa bir cevap ariyorsan nefes almayan canlilarda vardir muhakkak.örnek dondurulmuş canlilar yeniden dirildi

0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgeliğin yarısı, öğrendiklerinizden hangilerini unutacağınızı bilmektir.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder