Puan Ver
-1
Puan Ver

Nefes alabildiğin için mi yaşıyorsun? Yaşadığın için mi nefes alabiliyorsun?

"atakan korkmaz" felsefe kitabından alıntı.

3
Evrim Bilge -1
Teşekkür
Hatırla
Takip
3 Cevap

Eğer yaşamaya başlamasaydım nefes alma ihtiyacım olmazdı, eğer nefes alamasaydım yaşamaya devam edemezdim. Bu durumda yaşadığım için nefes alıyor ve nefes aldığım için yaşamaya yani nefes almaya devam ediyorum.

Yanma tepkimeleri gibi: tepkime aktivasyon enerjisine ihtiyaç duyar, aktivasyon enerjisi de tepkimeyi sağlar, oluşan tepkime ise tepkimenin devamı için gerekli olan aktivasyon enerjisinin sebebidir.

Teşekkür
1

Paradoks gibi görünen ama cevabın çok basit olduğu bir soru, cevap: ikisi de. Nefes almayan canlı yoktur, O2'li ve O2'siz solunum yapan canlılar vardır, ortam ne kadar soğuk olursa o canlının ölünce çürümesi o kadar azalır ne kadar az çürürse kaç yıl geçerse geçsin o canlı tekrar hayata dönme ihtimali artar. Bu yüzden alaska kurbağaları soğuktan donsa bile nefes almadan yaşamsal hiçbir faaliyet göstermeden tekrar yaşayabiliyor.

Kişisel görüşüme göre bitkiler ve mantarları da dahil edersek yaşamanın koşulu sadece nefes alıp vermeye bağlı olmadığı için yaşadığımız için nefes alıyoruz diyebilirim.

Alaska Kurbağası'nın çift yaşamlı olmasının üstüne donup tekrar çözülmeleri: dar.vin/frog

Teşekkür
0
Puan Ver
0
Puan Ver

kompleksif bir canliyi neden bi paradoksun içine sürükleyelim.nefes almak yaşamak ayni şey.illa bir cevap ariyorsan nefes almayan canlilarda vardir muhakkak.örnek dondurulmuş canlilar yeniden dirildi

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eleştirel düşünce bir angaryadır. Doğuştan veya kolay kolay gelmez. Bu emeğin meyveleri genç zihinlere tattırılmazsa, onlar da hiçbir zaman bu meyveleri hasat etmeyeceklerdir. Her çocuk atomun şaşırtıcılığı ile donatılmalıdır, sihrin esareti ile değil.”
Perry DeAngelis
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder