Sorulara Dön
5
Felsefe

Nedensellik ve natüralizmin geçerliliği artık şüpheli mi? Bu, teist metinlerde yazan mucizeler-olağanüstü olayların olabilirliğine artı mı kazandırır?

Bilim dünyasında nedensellik ve natüralizm karşıtı tezler, teist dinlerin mucizelerle ilgili iddialarına güç kazandırır mı?

1
307 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle .

Soru içerisinde soru içeren bir soru ve bütün sorular farklı başlıklar altında cevaplanmalı.

Bilimin naturalizimi konusu

Bilimin Naturalist ve Materyalist yönünün niteliklerine ve bilimin nasıl günümüzdeki metodolojisine sahip olduğunu incelememiz gerekir.

Bilim insanın varlığı anlama ve tanıma yöntemlerinden sadece birisidir ,bir diğeri de akıl yürütme yoluyla varlığı anlamaya çalışan felsefedir ve bilim felsefeden doğmuştur

İlk çağlardaki filozofların dünyayı ve etrafı anlamaya çalışması, merak duyguları, belirli kriterlerin doğmasına ve bunların çeşitli ideolojilere dönüşmesine yol açmıştır. Bilimin temelleri atılıncaya kadar, tartışma ve deney olgusu insanlar tarafından geliştirilmiş ve bu bir arayış haline dönüşmüştür. İlk dönemlerde belirgin bir felsefe-bilim ayrımı yoktur ve birçok büyük bilim insanı aynı zamanda filozoftur.

Aynı zamanda tarih boyunca pek çok sahtebilim ,metafizik öğretiler vb bilim ile iç içe olmuş ve bu sahte bilimler otorite kabul edilmiştir.Bu sahte bilimleri belkide en güzel örnekleri , simya ve astrolojidir

Bilimin felsefeden kesin olarak kopuşu ve günümüzdeki metodolojisine kavuşması

18 yy ile birlikte olmuştur.Bu yüzyılla birlikte.

Argümanlara somut elle tutulabilen,deney ve gözlem konusu yapılabilen kanıtlar getirme zorunluluğu,dinlerden ve inançlardan bağımsız hareket etme zorunluluğu,şeffaflık gibi ilkeler bilimin ayrılmaz parçaları oldular.

ÇÜNKÜ

Ancak somut kanıtlara dayandırılan, iddialar evrensel olarak kabul edilebilir niteliktedir ve iddiaların deney yolu ile sınanması onların gerçekliklerini analiz etmenin biricik yoludur.

Tarih boyunca somut kanıtlar olmaksızın pek çok düşünür ortaya akıla dayalı ,argümanlar atmış ama bunlar deney eksikliği asla doğrulanamadığı gibi akla dayalı argümanların belirli paradigmalardan yoksun olmaları yüzünden evrensel nitelik kazanamamışlardır .

Bu yüzden bilim bu tarz materyalist ve naturalist pradimalar olmadan düşünülemez.18 yy dan bu güne kadarki Teknolojik sıçramalar ise bu pradigmaların geçerliliğinin ispatı niteliğindedir.

Unutmayın bir şey ispatlanana kadar o şey yok hükmündedir.

Bu koca evrende dünya dışında bir yaşam olması fikirinin mantıklı ve akla yatkın olması uzaylıların varlığının ispatı değildir

Haliyle bilimin metodolojisinin geçerliliği şüpheli olmadığı gibi her zamankinden daha kesindir günümüzde

Fakat şu da unutulmamalıdır ki

Bilimin naturalist yönü sadece metodiktir , amaç değildir

Şöyle ki bilim dünyayı somut kanıtlar,deney ve gözlem ile açıklayan bir disiplin olarak naturalist-materyalist metodolojiye sahiptir ama bilimin , naturalist felsefeyi pazarlamak veya bilim dışındaki felsefi açıklamaları yok etmek gibi bir amacı yoktur.Öyle ki bilimin naturalist metodolojisine sadık kalarak çalışmalarını yürüten, fakat buna rağmen naturalist felsefeye aykırı pek çok kişisel-dini inancı olan sayısız başarılı bilim insanı vardır.

BİLİM DÜNYASINDA KÜÇÜK İSTİSNALAR HARİÇ ,

Bilimin metodolojisine itiraz eden bir zümre bulunmamaktadır

Mucize Olağan üstü olay iddialarına gelirsek ,

Bu tarz mucize iddialarında bulunan teistlerin kendi iddiaları mucize iddiaları söz konusu olduğunda bu iddialara evrensellik kazandırmak için materyalist ve naturalist bilimden başka bir şeye başvurmayıp buna rağmen bilimin metodolojisine bu tarz çok da iyi niyetli olmayan eleştiriler getirmeleri ironiktir , kendi felsefi iddiaları , asla deneye ve gözleme tabi tutularak ispatlanamamışken , her bir iddiasını ispatlayabilen bilimin açığını aramak da öyle !

*Daha detaylı bilgi için lütfen kaynakçaları inceleyin

Esenkalın

482 görüntülenme
8
Paylaş
8

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Bilim Hakkında. (09 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 09 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Bilim Karşıtı İddialara Reddiyeler 1. (09 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 09 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Bilim Karşıtı İddialara Reddiyeler 2. (09 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 09 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Mucize İddialarına Reddiyeler. (09 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 09 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et